Türkiye'de Rusça Olimpiyatları

23 Mayıs 2017 Salı  |  GÜNLÜK

Türkiye'de yaşayan karma evliliklere mensup çocuklardan Rus filolojisi öğrencilerine kadar, farklı kategorilerde yapılan Rusça Olimpiyatları ile Rus dili bir kez daha ilgi odağı oldu. İki aşamadan oluşan Rusça Olimpiyatları'nda 5 ilâ 15 yaş arasında Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden gelen çocukların yanı sıra İzmir, Antalya, Alanya, Ankara, İstanbul ve Marmaris'te yaşayan çocuklar; yabancı dil olarak Rusça konuşan 15 ilâ 35 yaş arası kişiler birbirleriyle yarıştı.

Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği ile Slav Dilleri Eğitmenleri ve Tercümanlar Derneği tarafından, Rus Dünyası Vakfı desteğiyle düzenlenen ve Türk Hava Yolları Moskova Temsilciliği'nin sponsorları arasında olduğu 3. Rusça Olimpiyatları'nın ödül töreni 20 Mayıs'ta Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirildi. 

Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği Başkanı Rimma Rizayeva, 8 Nisan'da başlayan ve 19 Mayıs'ta sona eren Rusça Olimpiyatları'na ilişkin Sputnik'e yaptığı açıklamada "Böylece Rusçanın yayılmasına yönelik sorunlara dikkat çekmek istedik. İki ülke arasında zor bir dönemin ardından liderlerimizin aldığı bilgece kararla ilişkilerimiz yeni bir gelişim aşamasına girdi"dedi. 

Antalya'daki Rusya Sanat ve Kültür Topluluğu Başkanı İrina Balcı da "Proje ile kamu diplomasisi aracılığıyla Rusya-Türkiye ilişkilerini ve Ruslar için Rusçanın durumunun geliştirilmesini amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı.rasında Rusça eğitim kalitesini arttırmak ve burada yaşayan binlerce vatandaşımız için Rusçanın durumunu daha iyi hale getirmek için çalışacağız" ifadelerini kullandı.Öte yandan törende, Sputnik'e de teşekkür plaketi takdim edildi.

Rusça seviyelerine göre ödüllerin dağıtıldığı törende A1 seviyesinde birincilik Gazi Üniversitesi'nden Kübra Kılınçkaya'nın oldu. İkinciliğe Rus Kültür Merkezi'nden Emre Pekkan ve Anadolu Üniversitesi'nden Emircan Hurma yerleşti. Üçüncülüğü elde eden isimler de İstanbul Üniversitesi'nden Alper Uluçutsoy ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nden Büşra Tozan oldu.

A2 seviyesinde birinci Ankara'daki Rusya Eğitim ve Kültür Merkezi'nden (RUKEM) Mehmet Ali Akçadağ oldu. İkinci İstanbul Üniversitesi'nden Nisa Yıldız ve Ozancan Özkökseli olurken, onları Alanya Alaaeddin Keykutbat Üniversitesi'nden Hüseyin Güven ve Ağrı Üniversitesi'nden Candan İnan izledi.

B1 seviyesinde ise Rusya Eğitim ve Kültür Merkezi'nden Ayberk Onursal Özgür ve Rusya Kültür Merkezi'nden Murathan Aslancan birinci oldu. İkinci Sinan Duman, Üçüncü de Erciyes Üniversitesi'nden Halil Yılmaz oldu.

Çocuklar için düzenlenen yarışmada ise birinci İstanbul'dan Mariya Güçlü, ikinci Ankara'dan Akasya Çalım, üçüncü de Alanya'dan Selin Dingil oldu.

(Sputnik)