'Köprüye çifte bayrak asılsın'

24 Mayıs 2017 Çarşamba  |  İYİ

Türk sporuna uzun süredir egemen olan şiddet ve nefretin sorumlularını aramaya kalksak herhalde medyayı en başlara koymamız gerekir. 

Tiraj ve reyting uğruna yıllardır gazete sayfaları ve ekranlarda yapılanları bütün sporseverler biliyor. Spor medyasının bir kişi fazla seyrettirmek, bir tık fazla almak için yapmadığı kalmadı. Bunun bedeli sadece toplumda ortaya çıkan nefret duygusu olmadı, medyanın körüklediği şiddet sonucu gencecik yaşta hayatını kaybedenler oldu.

Bu girişi yapmamızın nedeni Hürriyet'in spor sayfasındaki bir haber.

"Köprüye kimin bayrağı asılacak" başlıklı haber şöyle başlıyor:

"Şampiyonların İstanbul'un köprülerine bayraklarının asılması futbolumuzun nadir güzel geleneklerindendir. Zaman zaman birkaç kendini bilmez çıkıp, bayrağı indirmeye kalksa da şampiyonun bayrağının yeni sezona kadar boğazın suları üzerinde dalgalanmasına herkes saygı duyar."

Ve şöyle devam ediyor:

"Sadece boğazda mı? Hayır. Mahallede de bayraklar açılır, işyerlerinde de Özellikle esnaflar arasında güzel bir futbol muhabbetinin konusudur Bu sene köprüye kimin bayrağı asılacak? Bir yanda basketbolda Avrupa şampiyonu Fenerbahçe, diğer yanda futbolda Süper Lig'in muhtemel şampiyonu Beşiktaş...

Basketbol şampiyonlarının köprüye bayrak asma geleneği yoktur. Lakin, bu kez vaziyet farklı. Çünkü ortada uluslararası büyük bir başarı söz konusu. Haliyle Fenerbahçeliler bayraklarının köprüde dalgalanmasını isterlerse buna "Hayır" denilemez."

Haber bu.

Belki bu öneriye karşı çıkanlar olabilir ama - takım isimlerinden de bağımsız olarak- asıl konumuz başka. Konumuz, spor medyasının ender yaptığı bir şeyi yapması, yani olumlu ve toplumu bölen değil birleştirici bir fikir ortaya atması.

"Canım, bu önerinin altında yatan yine tiraj kaygısı" diye düşünenler çıkabilir, belki haklı da olabilirler ama bu, sık sık eleştirdiğimiz Hürriyet Spor'un yaklaşımını övmemize engel değil.

Hürriyet'in haberini okumak için TIKLAYIN