Büyüklüğü parayla ölçmek

24 Mayıs 2017 Çarşamba  |  MENTOR

Fenerbahçe'nin 3 yılın ardından dünyanın en prestijli kulüplerinden biri olması sonucunda ülkemizde kıskançlık tavan yaptı ve züğürt tesellileri kurumsal hale geldi.

"Akım derken takım" diyenler var, Fenerbahçe Eurolig şampiyonu olmuş 1 milyon avro almış ama biri yazmış, Beşiktaş Şampiyonlar Ligi maçlarından 1.5 milyon avro alıyormuş.

Aslında böyle bir mantığa cevap vermek abesle iştigal ama keyfim yerinde ve böyle bir saçmalıkla eğlenmek ve bu eğlenceye Fenerbahçelileri de ortak etmek çok eğlenceli.

Madem rakamların doğurduğu üstünlüklerden söz edeceğiz, madem her şey parasal  değerlerle ölçülüyor, buradan devam edelim.

Mesela Fenerbahçe sponsoru olmayan basketbola 2 yıldır kendi bütçesinden 30 milyon Avro ayırıyor. Galatasaray 9 milyon avro civarında bir para ayırırken, Beşiktaş'ın taş çatlasın 3 milyon avro bütçesi var. 

Rakamlara bakınca Beşiktaş Fenerbahçe'den 9 kez daha değersiz, Galatasaray ise 3 kez. Elbette böyle bir mantık olmaz ama Eurolig'in ödül parasıyla Şampiyonlar Ligi ödül paralarını karşılaştırıp bir sonuç üretmeye çalışanların ulaştığı nokta burasıdır.

Galatasaraylı ve Beşiktaşlı dostlara Eurolig kupasının ne anlama geldiğini anlatırdım ama  gerek yok bazılarının bir kaç gecedir neden uykusu kaçıyorsa Eurolig şampiyonluğunun anlamı odur.

Bu komediye bir son verip gerçeğe dönelim, madem çok büyük kulüplersiniz, Şampiyonlar Ligi'nden de çuvalla para kazanıyorsunuz, basketbola bir 30 milyon avro bütçe ayırın yok ama ayıramıyorsunuz çünkü Fenerbahçe en kötü sezonunda Galatasaray ile Beşiktaş'ın toplamından fazla para kazanıyor, hal böyle ama sen paraların büyüklüğünden büyüklük sonucu çıkarıyorsun.

Elbette futbolda şampiyonluk önemlidir ama 14 şampiyonluğu olan bir camianın 28 şampiyonluğu olan bir camiaya Eurolig'in sadece adını biliyorken, 100 milyon avro harcasa Eurolig'de parke görme şansı yokken, Fenerbahçe onun futbola harcadığı paradan fazlası ile kendine HDTV yaparken,  para üzerinden hesap yapmak sadece yapanı küçük düşürür. 28 büyük bir rakam olarak göründüyse saymaya 12'den başlarsın o zaman hesabın tutar!