Moskova Nâzım'ı anmaya hazırlanıyor

29 Mayıs 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Nâzım Hikmet'i 3 Haziran'da Moskova'da anmak için hazırlıklar sürüyor. Rus Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) girişimiyle yine önemli etkinlikler gündemde. Bu yıl "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü" bu sene Türk-Rus dostluğunun son yıllardaki mimarlarından merhum Büyükelçi Andrey Karlov adına eşi Marina Karlova'ya ve Türk-Rus ilişkilerine katkılarından dolayı sanatçı Rutkay Aziz'e verilecek. 3 Haziran gecesi verilecek konser ücretsiz olarak izlenecek.

Konuyla ilgili RTİB'ten yapılan açıklama şöyle:

"Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür 

Ve bir orman gibi kardeşçesine...

Türk ve dünya şiirinin ulu çınarı Nâzım Hikmet, ölümünün 54. yılında  Rus Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) organizasyonu ile Moskova'da anılacaktır.

3 Haziran 1963 sabahı Moskova'da sonsuzluğa uğurladığımız "Mavi Gözlü Dev"  Nâzım Hikmet'in 54. ölüm yıl dönümüne Türkiye'den Nâzım Hikmet Vakfı, sanatçı, edebiyatçı ve Nâzım dostları da katılacaktır.

Geleneksel olarak verdiğimiz "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü" bu sene  Türk-Rus ilişkilerine katkılarından dolayı saygıdeğer sanatçı Rutkay Aziz ve Türk-Rus dostluğunun son yıllardaki mimarlarından merhum Büyükelçi Andrey Karlov adına eşi Marina Karlova'ya takdim edilecektir.

Anma törenleri, 3 Haziran Cumartesi günü sabah 10:00 da  Nâzım'ın Novodeviçi'deki mezarı başında başlayıp  saat 18:00'da Russkaya Pesnya Teatr'da Nebil Özgentürk'ün Nâzım Hikmet belgeseli, A.Mümtaz Taylan'ın Nâzım Şiirleri, Sunay Akın'ın anektodları, Ferhat Livaneli orkestrası eşliğinde Burcu Sinem Ünsal, Aytekin Kaya, Sergey Kutanin - Olga Stoykova konseri ve Zülfü Livaneli'nin katılımıyla  devam edecektir."

(TürkRus.Com)