Terör...Medya...Dersler...

04 Haziran 2017 Pazar  |  SERBEST KÜRSÜ

Londra'da dün gece gerçekleşen terör eyleminin ardından, Britanya medyasında yapılan yayınları iyi izle, benim sevgili meslektaşım.

Bak, daha henüz bir tek medya kuruluşu bile "Kurbanların listesi"ni yayınlamaya kalkışmıyor. Bilmediklerinden mi? Hayır. Oralarda 20 yıla yakın gazetecilik yaptım. Emin olun, onların da en az bizim kadar (kimi durumda bizden daha çok) gazetecilik kabiliyeti ve kaynakları filan var. Mutlaka en azından kurbanların bir kısmının isimlerini biliyorlardır.

Ama, aramızda şöyle bir fark var:

O ülkelerde ve o ülkelerin medyasında, resmi kaynaklar tarafından "Kesin olarak saptanmadan, kimlikler kesinleşmeden, en önemlisi de AİLELERİNE RESMEN HABER VERİLMEDEN, basın-yayın kuruluşları ölü listesini duyurmaz. Bu konuda bir kanun bir yönetmelik filan yoktur.

Medyanın böyle bir "Üzerinde anlaşılmış etik kuralı, bir adabı" vardır.

Bunu öğrenin. Her olaydan birkaç dakika sonra ortalıkta "Ulu orta isimlerin" uçuşması,. "Önce biz açıkladık, önce bir verdik listeyi" demek marifet değildir.. Tam tersine sorumsuzluktur. Ölenin ismini başkalarından önce açıklamanın kimseye bir yararı yoktur. Ama zararları olabilir. Bunu kendin akıl edebilirsin.

Yıllar önce bir uçak kazası haberinde, elime geçen bir "Kurban listesi"ni bilerek ve gönüllü olarak (üstelik muhabir olarak çalıştığım kurumdan) saklamıştım. Çünkü biliyordum ki, versem "cart" diye ekrana yazacaklardı listeyi. Kendimle övünüyorum hâlâ.

Zafer Arapkirli