Lenin'in aşk üçgeni

05 Haziran 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Bolşevik devrimi lideri Lenin'in yaşamına ait en az bilinenlerden biri, onun aşk hayatı. RBTH'de yer alan Oleg Yegorov imzalı bir yazıda, onun eşi Krupskaya'nın yanı sıra, Fransız-Rus devrimci Inessa Armand ile de aşk yaşadığı belirtiliyor. 

Yazara göre iki kadın, doğal olarak birbirlerine rakip olmalarına karşın, kıskançlık duvarını aşarak büyük bir dostluk da geliştirdi. Üç devrimci, birlikte bir aile olabildi. 

Her zaman dimdik ayakta kalabilen, güçlü lider Lenin'in zayıflık gösterdiği anlar, yaşamı boyunca çok enderdi. Bunlardan biri de, Armand'ın kolera nedeniyle aniden ölmesi üzerine cenaze töreni düzenlenen 12 ekim 1920 tarihiydi. Devrimci Alexandra Kollantai Lenin'in o günkü durumunu, "cenazenin arkasından yürüdüğümüzde, gözleri adeta kapalıydı. Ayakta durmakta zorlanıyordu" diye anlatmıştı. Krupskaya da, "üzüntüsü beni korkutuyordu. Ağlıyordu ve bakışları kilometrelerce uzaklardaydı" diye yazmıştı. 

Armand'ın öyküsü

Fransa doğumlu Inessa Armand (fotoğrafta), babasını kaybetmesinin ardından büyükannesi ve halası tarafından, 15 yaşında iken, Moskova'ya getirildi. Lenin'in yazılarını okuyarak bir sosyalist oldu. Lenin'in Sosyal Demokrat İşçi Partisine katıldı. 1908'de Sibirya'ya sürgüne gönderildi ve 3 yıl sonra oradan, İsviçre'ye kaçtı. "İdolü" Lenin ile, 1909'da Paris'teki parti faaliyetlerinde karşılaştılar. Lenin o sırada, Krupskaya ile 11 yıldır evli idi. Fransız sosyalist Charles Rappoport, "Lenin, moğol gözlerini, bu Fransız kadından alamıyordu" diye yazıyor. 

Lenin'in eşi Krupskaya, Lenin'in hem yoldaşı, hem eşi, hem de sadık yardımcısıydı. Armand'a karşı tutumu hep sıcak oldu. Krupskaya, "o geldiğinde bir sıcaklık hissederdim, neşelenirdim" diye yazıyor. Armand'ın yazılarında da Krupskaya ile ilgili olarak hep olumlu ifadeler var. 

Söylenti mi gerçek mi?

Lenin'in biyografisini kaleme alan yazarlardan Lev Danilkin, bu aşk üçgeninin, devrimci arkadaşlarının söylentilerinden ibaret olabileceğini de varsayıyor. Lenin-Armand aşkına ilişkin bir belge olmadığını belirtiyor. Danilkin, azar Nikolay Çernişevski'nin o dönemde çok sevilen romanı "Nasıl Yapmalı"da anlattığı, "saygı esasına bağlı kalmak kaydıyla, her şeye izin vardır" şeklindeki yaşam biçiminin, bu üçlü tarafından da benimsenmiş olabileceğine dikkat çekiyor. 

Lenin'in, Armand ile aralarında bir aşk yaşanmış olsa bile, bunu sonsuza kadar sürdürmediği, eşine sadakatini sürdürerek onun yanında kaldığı anlaşılıyor. Ancak bunun, Armand ile aralarındaki dostluk ilişkisini bozmadığı görülüyor. Armand, 1917 Bolşevik Devrimi döneminde Lenin ve Krupskaya'nın Rusya'ya dönüşlerinde, onlarla birlikteydi. 1920'de, 46 yaşında öldü.

(TürkRus.Com)