Medya nihayet tek ses olabildi

07 Haziran 2017 Çarşamba  |  İYİ

Futbolcu Arda Turan'ın, gazeteci Bilal Meşe'ye yönelik saldırısı karşısında medya uzun süredir ilk kez ortak tepki gösterdi.

Şurası bir gerçek ki, medyanın itibarı uzun süredir "yerlerde geziyor."

Bu durumun bir çok nedeni var ama en önemlilerinden biri, muhabirlere, medya çalışanlarına yönelik sözlü ya da fiziki saldırıların artık kendi kurumlarında bile "haber" olamaması.

Yani, falanca gazetenin muhabiri herhangi bir şekilde saldırıya uğradığı zaman çalıştığı kurum ona sahip çıkmıyor, olayı geçiştirmeye çalışıyor.

Ya da o gazete muhabirine sahip çıksa bile diğer medya kuruluşları dayanışma göstermekten kaçınıyor.

Bazı okurlar, "Neden dayanışma gösterilsin? Gazetecinin neden dokulnulmazlığı var" diye düşünebilir.

Doğru, Türkiye'de gazetecilik son yıllarda erozyona uğradı, etik değerler yok sayıldı ama bu, gazetecinin toplum adına soru sorduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Falanca muhabirin görevini yapmasını engellediğiniz zaman bu halkın bilgi edinme hakkına tecavüz ettiğiniz anlamına geliyor.

Arda olayında ilk kez hem Meşe'nin çalıştığı kurum (Milliyet) hem de diğer medya kuruluşları uzun süredir ilk kez ortak tepki verebildi. Gerçi, sosyal medya sayesinde olay o kadar büyümüştü ki, sessiz kalmaları mümkün değildi.

Yine de, başta Milliyet olmak üzere bugün çıkan gazetelere baktığımızda Meşe'ye saldırının ilk sayfalarda, hatta manşetlerde olduğunu görüyoruz.

İşte bazı başlıklar

Milliyet: 10 numara skandal

Hürriyet: Küfretti, saldırdı, kovuldu

Habertürk: Yumruğu ben tuttum

Sabah: Uçakta kavga etti Milli kariyeri bitti

Posta: Ardamarı çatlamış!

Cumhuriyet: Arda'dan en kötü final

Star: Tükeniş

Gazete başlıklarını görmek için TIKLAYIN