Çengi ve Picasso

17 Haziran 2017 Cumartesi  |  MENTOR

Klişeleri, dogmaları, basmakalıp hap şeklinde verilen düşünülmeden kabul edilen ilkellikleri sevmiyorum zihnimde doğruluklarını veya yanlışlıklarını muhakeme etmeden kabul etmenin beni hataya sürükleyeceğini düşünüyorum.

Bu anlamda bizim toplumumuz "bunak" sayılır çünkü ulus olarak hepimizde düşünce tembelliği vardır düşünmek yerine bize uzatılan hapları yutup ne düşüneceğimize karar veriyoruz.

Ünlü Nobel Ödüllü Psikolog Daniel Kahneman'a göre beyinde iki tane işletim sistemi var;: Sistem 1 ve sistem 2. Birisi tembel ve hemen ezberlediği sonuca atlıyor, diğeri ise daha detaycı ve rasyonel, eğer beyninizi hendi haline bırakırsanız hep sistem 1'i işletiyor sistem 2 için hep uyanık olmanız lazım böylece ön yargı ve dogmalardan kurtulabilirsiniz.

Bana göre bizim toplum olarak sistem 2'de komple arıza var. Hiç devreye giremiyor, kısa devre yapmış bizde her yerde dogma, kalıp ve ezber.

Bu kalıplardan biri de eline mikrofonu alan herkese sanatçı demek saçmalığı, biraz kendimize gelelim ve "sanatçı" derken biraz daha düşünelim.

Öyle her eline mikrofonu alıp para kazanan adamı sanatçı ilan edersek ne dünya çapında bir bilim adamımız ne de markamız ne de kendimize ait teknolojimiz olur.

Gelişmenin kaynağı insan zihnidir, insan zihninin her kuşakta ileri gitmesini sağlayan şey ise yaratıcılıktır, yaratıcılığın kaynağı ise sanattır.

Hani o karşısına geçip dangalakça bu ne lan ben bile bunu on dakikada yaparım dediğin Picasso resmi var ya işte o resmin karşısına geçen herkes farklı şeyler düşünür mesela biri dangalak olduğu için paket kağıdı görür, Einstein geçtiği zaman evrenin sınırlarını hayal eder, Aziz Sancar geçtiği zaman insan hücrelerinin etkileşimini hayal eder,  hayal edince merak eder, merak edince araştırır, araştırınca da bilim gelişir.

Kısaca bilimin kaynağı sanattır, bu anlamda çengi ile sanat arasında çok fark vardır çünkü aynı resme defalarca bakmak istersin çünkü sendeki gelişime paralel olarak  resme her baktığında zihninde yeni farklı kavramlar canlanır oysa çengi senin o gün eğlendirir parasını alır gider bir kaç kez tükettikten  sonra da bir daha aklına gelmez.

İşte bu yüzden batılı diye aşağıladığın o adamlar en çok parayı  sanata ve sanatçıya harcarlar, müzeler açıp meydanları heykellerle donatırlar, sen salak bunlar parayı çöpe atıyorlar diye düşünürken onların çocukları o müzelerden ve meydanlardan her gün daha büyük bir zihinle çıkarlar. İşte bu yüzden onlar aya gidip Mars'ta ne zaman çilek ekebiliriz diye düşünürken biz domates satarak yaşamaya çalışırız.

İlerlemenin kaynağı sanattır, sanatçı dünyada bir insanın sahip olabileceği en değerli unvandır, o unvanı her önüne gelene hiç bir beklentisi olmadan sunan bir toplumda gelişme olmaz o yüzden de bugüne kadar ki en büyük bilimsel başarısının  da bifteğe tuz atmak olması şaşırtıcı değildir.   

Bu yazıyıp okuyup ya bi çekil git diyorsan senin işletim "sistem 2" işletim sistemi sittin sene çalışmaz, hiç umut yok.

Not; Yeri gelmişken bunu da yazmak lazım, ülkemizde psikiyatrist ile psikolog arasındaki fark da bilinmiyor, çok detaya girmeden anlatayım. Psikiyatrist tıp eğitimi almış kişidir ve psikoloğun ağabeyidir, psikolog teşhis ve tedaviyi ancak psikiyatrist gözetiminde onun direktifleri ile yapabilir.