Spor basınının 'Kocaman' sıkıntısı!

27 Haziran 2017 Salı  |  KÖTÜ

Gazeteciliğin en temel kurallarındandır, bir haberi okutmanın koşullarının başında etkileyici başlık atmak gelir.

Zordur başlık atmak, hem dikkat çekici olacak hem haberi özetleyecek hem de kısa, tercihan 2-3 kelimeden oluşacak. Haber mağazaysa, başlık da o mağazanın vitrini.

Haberleriyle, röportajlarıyla olay yaratan pek çok ünlü ve iyi gazetecinin iş başlık atmaya gelince "tıkanması" boşuna değil, başlık atmak ayrı bir yetenek gerektiriyor.

Günümüzde, özellikle internet sitelerinin okurun tıklamasını sağlamak için "flaş...", "skandal..." vs. türü aslında haberin içeriğini anlatmayan, sadece dikkat çekmeye yönelik "boş" başlıklar atmasının nedeni de  bu işten hiç anlamamaları, gerekli bilgi ve deneyiminden yoksun olmaları. Gerçek gazetecilerin sektör dışında kaldığı bir dönemde başka türlü olması da zaten mümkün değil.

Bu girizgahın nedeni sözü spor basınına getirmek...

Fenerbahçe'nin teknik direktörlüğüne Aykut Kocaman'ın getirilmesi herhalde en çok spor basınını sevindirdi!

Öyle ya, Fenerbahçe ile ilgili haberlerde başlık arama derdinden kurtuldular, başlıklar hazır:

- Kocaman uyarı

- Kocaman plan

- Kocaman hüsran

- Kocaman dert

- Kocaman başarı

Ya da bugünkü Milliyet'in spor sayfasında yer alan bir haberde olduğu gibi "Kocaman terapi". Gözümüze çarptığı için Milliyet'ten örnek verdik ama tüm gazeteler için geçerli.

Spor basınındaki arkadaşlar kusura bakmasın, "Kocaman"lı başlıklar sıktı artık. Evet, ilk zamanlar belki ilginçti ama yıllardır aynı basmakalıp başlığı gören okur için bunların hiçbir ilginç yönü kalmadı.

Allah rızası için biraz yaratıcılık!