'Sarı Sıcak'a Rusya'da ödül

30 Haziran 2017 Cuma  |  GÜNLÜK

Dünya sinemasında son yıllarda prestiji yükselen festivallerden olan 39. Uluslararası Moskova Film Festivali'nde "Sarı Sıcak" filminin yönetmeni Fikret Reyhan "en iyi yönetmen" ödülüne layık görüldü. Film 36. İstanbul Film Festivali'nde de "en iyi film" seçilmişti.

"Güneş Yanığı" filmi ile aldığı "en iyi yabancı film Oscarı" ile dünya sinemasında ünlenen yönetmen Nikita Mihaylkov'un başkanlığını yaptığı festivalde bu yıl en iyi film ödülü Çinli yönetmen Lyana Tsyao'nun "Tepeli Aynak Kuşu" filmine verildi. Festivalde jüri özel ödülü, Rüstem Hamdamov'un yönettiği Rus yapımı "Dipsiz Torba" filmine verildi.  

Sahnede alkışlar arasında ödülünü alan Fikret Reyhan, jüriye seçimi için teşekkür etti. Töreninin ardından AA'ya konuşan Reyhan duygularını, "Çok güzel bir organizasyon oldu. Türkiye'yi temsil etmekten mutluyum. Filmle ilgili tepkiler alıyorduk ama (ödülü almak) bizim için de şaşırtıcı oldu" ifadeleriyle dile getirdi.  

Reyhan'ın yönettiği "Sarı Sıcak" isimli film, 36. İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma'sında Altın Lale En İyi Film dahil olmak üzere En İyi Erkek Oyuncu (Aytaç Uşun), En İyi Görüntü Yönetmeni (Marton Miklauzic) ve En İyi Kurgu (Ömer Günüvar, Fikret Reyhan) dallarında toplamda 4 ödüle birden layık görülmüştü. Başrollerini Aytaç Uşun ve Mehmet Özgür'ün paylaştığı 'Sarı Sıcak', geleneksel göçmen bir ailenin farklı gelecek hayalleri kuran ve kaderini kendi ellerine almaya çalışan oğulları İbrahim'in hikayesini konu alıyor.

(TürkRus.Com)

Filmin fragmanı için TIKLAYIN