Hürriyet'in Beyoğlu yazı dizisi

04 Temmuz 2017 Salı  |  İYİ

İstanbul denilince eskiden hepimizin aklına Beyoğlu gelirdi. Bugün Beyoğlu yine gündemde ama kente yabancı şekilde dönüşen, halkına yabancılaşan ve giderek tehnalaşan haliyle...

Hürriyet'te üç gündür Beyoğlu ile ilgili okunması gereken ilginç bir yazı dizisi sürüyor. Çınar Oskay'ın hazırladığı "Büyük Beyoğlu Dosyası" ilk gün şu cümlelerle başlamıştı:

"Hayatta en sevdiğim yer hep İstiklal Caddesi oldu. Taksim'den aşağı kaptırdım mı, içimi heyecan kaplar, o hava, o renk cümbüşü kalp atışlarımı hızlandırırdı. Beyoğlu'nun karnavalımsı ortamında, insanlar kaybolur, eşitlenir ve her seferinde yeni bir maceraya atılırdı. Biliyorum, pek çoğunuz için de öyle, Beyoğlu canımızı yakan, kişisel bir mesele. 2000'lerin ortasındaki 'altın yıllar'da burası Avrupa'nın en gözde semtlerinden biriydi. Newsweek dergisi "Cool İstanbul: Avrupa'nın en havalı kenti" kapağıyla çıktığında, kimsenin umurunda olmamıştı. Bundan şüphemiz yoktu ki... Ve başrolde Beyoğlu vardı. Peki sonra ne oldu? Sert bir düşüşe geçti. Sokaktaki masaların kaldırılması, sembol mekânların kapanması, Gezi olayları ve terör saldırılarından sonra bir süre hayalet şehre dönüştü. Batılı turist kayboldu, boşluğu Arap turist ve mülteciler doldurdu. Meyhaneler kebapçı, barlar nargileci oldu. Sokakta Türkçeden çok Arapça duyulmaya başladı. Ve ayağını kesen kesim, "Beyoğlu bitti, Ortadoğululaştı" noktasına geldi. Bu doğru mu? Yaşanan dönüşüm ne ve arkasında ne var? Açık bir kafayla gittik, haftalarca çalıştık..."

Bugün "Kadınların özgürleşme mekanıydı" başlığıyla 3. bölümü yayınlanan yazı dizi büyük bir emeğin sonucu hazırlanmış,ünlü ünsüz çok sayıda kişiyle görüşülerek hazırlanmış. Özel haber geleneğinin unutulduğu bu dönemde dört bölümlük diziyi hazırlayan Oskay'ı kutlamak gerekiyor.

Beyoğlu dizisinin önemli bir yönü daha var: Muhatabına soru soru sorup sonra bunu "röportaj" diye yayınlayan gazetecilerin gerçek anlamda röportajın ne olduğunu öğrenmesi için diziyi okuması gerekiyor!