Fenerbahçe'nin parası var mı?

05 Temmuz 2017 Çarşamba  |  MENTOR

Balık hafızalı bir toplumda yaşıyoruz, yazıyoruz ama unutuluyor. O yüzden tekrar tekrar yazmak gerekiyor; bütün Fenerbahçeli bugünlerde Fenerbahçe'nin transfer yapamayacağını çünkü parasının olmadığını söylüyor ama ben tam tersini düşünüyorum. Evet Fenerbahçe'nin bugün parası yok ama Galatasaray gibi, Beşiktaş gibi finansal bir çaresizlik, yoksunluk veya acz içinde değil, sadece çok yanlış kararlar verilip çok yanlış uygulanıyor.

Önce tespitlerimi yazayım;

1- Fenerbahçe Futbol Şubesi tarihinde tek gün zarar etmedi, en kötü sezonunda bile kendini kurtarmayı, para kazanmayı başarıyor.

2- Fenerbahçe Futbol Şubesinin zarar etmesine sebep olan şey Fenerbahçe Sportif A.Ş.'den Fenerbahçe Spor Kulübü'ne aktarılarak "tesis" adı altında neden yapıldığı anlaşılamayan, kaça ve nasıl yapıldığını bilmediğimiz, amacını anlayamadığımız ve zarar eden tesislere harcanan paralardır. Geçen mali genel kurulda Fenerbahçe'nin varlıklarına dair bir takım değerlendirmeler yapıldı, bana göre çoğu ciddiyetten uzak değerlerdi ve olsa olsa... yöntemi ile yapılmış sübjektif değer tespitleri vardı. Eğer bu konuda ciddi bir şey yapılmak isteniyorsa SPK lisanslı bir şirkete değerlendirme yaptırılıp Fenerbahçelilerin bilgisine sunulmalıdır ki böyle bir durumda o değerlerin çok sağlıklı olmadığı görülecektir.

3- Ayrıca Fenerbahçe'ye ait bir televizyon var, bu yatırım için harcanan para, bütçesi, cirosu varsa kârı yoksa zararı kongre üyeleri dahil bilgi sahibi olan insan yok. Diğer kulüp televizyonlarından farklı olarak ( onların hiç bir şeyi yok sadece Digitürk onlara bir kanal veriyor onlarda reklam gelirlerini Digitürk ile paylaşıyor)  FBTV'nin karasal frekansı var yani uydu da frekans kiralıyor, kendi stüdyosu vs. var. Geçenlerde HDTV'ye geçildi ve milyonlarca dolar harcandı, biliyorum çünkü bu paranın önemli kısmı futboldan aktarıldı ve KAP'ta bu bilgi paylaşıldı.

Gelelim KAP'ta yayınlanan ve Fenerbahçe Futbol A.Ş.'den kulübe aktarılan tutarlara ve yazdığım şeyin tamamen doğru olduğunu ispatlayan bilgilere;

Fenerbahçe Spor Kulübü 2012 ve 2015 yıllarında  satış tarihindeki kurlarla 36.629.788.-EUR hisse sattı yaklaşık tutarı bugünkü kurla 146.519.152.-TL. ve bu paralar Fenerbahçe Futbol A.Ş.'ye aktararak bedelli sermaye artırımı yapmak yerine günlük harcamalar için kullanıldı ki bunu finansal yetkinliği olan insan yapmaz çünkü bu Fenerbahçe'nin geleceğine indirilmiş çok ağır bir darbedir. Eğer bu para A.Ş.'ye aktarılıp bedelli yapılsa idi yaklaşık  30-35 milyon TL. de  yatırımcıdan kaynak sağlanacaktı ve toplam tutar 200 milyon TL.'ye ulaşabilecekti. Bunun anlamı şu ; eğer sadece bu yapılsaydı Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin  borcu 200 milyonTL. az olacaktı ve  yıllık yaklaşık 60 milyon TL. (yaklaşık 15 milyon EUR eder) az faiz ödenecekti. Sadece bu yapılmış olsa bile bugün ne FFP kıskacında olacaktık ne de transfere kaynak ayırma problemimiz olacaktı. Yılda 15 milyon EUR 5 yılda 75 milyon EUR.... (hisse satış tarihleri ve tutarları KAP'ta ayrıntılı olarak yer alıyor 2012 ve 2015 yıllarında 60 ayrı satış işlemi var).

Tarih 27.12.2011 20 yıllık stat kira bedeli olarak Fenerbahçe Futbol A.Ş.'den Fenerbahçe Spor Kulübü Derneğine 141.879.506.-TL aktarılıyor , o günkü kurla toplam 57.597.322.-EUR...

Tarih 25.10.2013 Fenerium'a 280 milyonTL. değer biçilerek Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Fenerbahçe Futbol A.Ş.'ye olan  borçlarına karşılık 224 milyon TL.'ye denk gelen 224 milyon TL.'lik Fenerium hissesi Fenerbahçe Futbol A.Ş.'ye devrediliyor. O günkü kurla 81.757.792.-EUR...

Günümüz..  Yetmemiş kulüpte nasıl bir kara delik varsa Fenerbahçe Spor Kulübü geçen sürede Fenerbahçe Futbol A.Ş.'den yani futbolun parasından 270.717.042.-TL. daha çekmiş bugünkü kurla 67.679.260.-EUR.

Bugün itibariyla Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin 500 milyon TL. civarında banka borcu var ve son 5 yılda yılda ortalama 100 mio TL. faiz ödedi eğer kulübe aktarılan bu paralar olmasa o borçlar olmayacak ve Fenerbahçe Futbol A.Ş. de faiz ödemeyecekti.

Hisse satışı       : 36.629.788.-EUR

Stat Kirası         : 57.597.322.-EUR

Fenerium Devri : 81.757.792.-EUR 

Faiz                  :166.666.666.-EUR (5 yıllık faiz tutarı yıllık 100mioTL.- bu sene 150 milyonTL. olacak gibi görünüyor 9 aylık 116 milyon TL.-  ve 3 milyon TL ortalama kur ile)

Toplam             : 342.651.568.-EUR

Rakamlar TCMB alış kurundan ve KAP bildirim tarihi dikkate alınarak EUR'ya çevrilmiştir, ayrıca mümkün olduğu ölçüde gerçeğe uygun değer olmasına özen gösterilmiştir ancak amaç burada nihai tutarı tespit etmek değil Fenerbahçe Futbol Şubesinin yarattığı kaynağı anlatmaktır.

Bugünkü kur ile futbolun parasından son 5 yılda sağa sola harcanan para 1.370.606.272.-TL. sadece son 5 yılda kulübe futbolun parasından aktarılan para  Galatasaray'ın Riva ve Florya'dan kazanmayı beklediği paranın neredeyse üç katıdır.

Eğer kulübe aktarılan bu paralar olmasa şu anda Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin cebinde yaklaşık 870 milyon TL. olacaktı yani 217 milyon EUR ne FFP kapsamında olacaktık ne de transfer problemimiz olacaktı.

Rakamların da net ifade ettiği gibi Fenerbahçe Futbol A.Ş. dünyada eşi az görülmüş bir şekilde kar eden bir kuruluştur, her sene yapılan yatırımın karşılığını sportif başarıdan bağımsız olarak misliyle geri veren bir organizasyondur, gündelik tabirle altın yumurtlayan tavuktur, Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin parasını hesapsız bir şekilde oraya buraya harcamak  altın yumurtlayan tavuğu kesmektir, maalesef başımıza gelen de budur.

Bana göre amatör branşlara harcanan paralar ve o şubelerin zararları da rakamı karşılamıyor ama size futbolda harcayın diye verilen paraları kendi kafanıza göre oraya buraya harcıyor olmak da etik açıdan doğru değil çünkü o paralar size futbola harcayın diye emanet edilmiş, 25 milyon insanın parası ve siz onların iradesini yok sayarak o paraları onların onayı olmadan başka alanlara kanalize ediyorsunuz. 

Diyebilirsiniz ki; hayır Fenerbahçeli bizi destekliyor, Fenerbahçe spor kulübüdür, o zaman doğrudan amatör şubelere taraftardan destek istersiniz, kombine çıkarırsınız, bağış istersiniz, bayan basketbol formaları, yelken biletleri, masa tenisi topları falan satarsınız  ve bu şekilde sırf o amaçla sağladığınız geliri o branşlara harcamış olursunuz ayrıca her fırsatta Fenerbahçe spor kulübüdür diye sosyal medyada fenomenlik yapan arkadaşlara da bu yüce amaçlarını gerçekleştirmek için fırsat sunmuş olursunuz Mesela Bayan Basketbol Takımını vazgeçilmez gören arkadaşlarımız bu branşa öyle bir destek olurlar ki açık falan kalmaz ama futbolun parasını o parayı harcayan insanlardan izinsiz olarak oraya buraya harcamak hem ahlaki değil hem de asıl para kaynağı olan futbolu yok ederek Fenerbahçe'ye büyük zarar veriyor.

Çözüm belli, FBTV dahil Fenerbahçe'nin tüm varlıkları satılıp paralar Futbol A.Ş.'ye aktarılmalı ve bu paralar ile sermaye artırımı yapılarak futbolun mali yapısı güçlendirilmeli ve futbolun kazandığı futbola harcanmalıdır.

Tesis komedisine son verilmelidir çünkü anlaşılmıştır ki Fenerbahçe Futbol dışında yaptığı her yatırımdan zarar etmektedir. Futbol dışındaki hiç bir alana yatırım yapılmamalı ama futbol için de hiçbir yatırımdan kaçınılmamalıdır çünkü futbol harcanan her kuruşu misliyle iade etmektedir.

Erkek Basketbol dışında sponsor bulma, gelir yaratma kapasitesi olmayan tüm branşlar kapatılmalı veya gelirleri oranlarında harcama yapılmalıdır.

Erkek Basketbol istisnadır belki de Ülker'i stada isim hakkı için yönlendirmesek kulübe hiç yük olmayacaktı ama sonuçta sponsoru var, bilet satıyor, Fenerium gelirlerine ciddi katkı veriyor, ayrıca uluslararası marka olması futbola da büyük katkı sağlıyor.

Sonuç; dünyada eşi benzeri olmayan bir şekilde Fenerbahçe Futbol Şubesi sportif başarıdan bağımsız olarak kâr eder, bunu sağlayan ise Fenerbahçeli'nin sportif başarıdan bağımsız olarak verdiği destek, bağlılık ve yüreğindeki Fenerbahçe sevgisidir, bu insanların futbola harcansın diye verdiği paralarla onların izni olmadan başka işler yapmak saygısızlıktır.

Fenerbahçe bugün FFP kıskacında ise bunun tek ama tek nedeni kötü yönetimdir ve bu sürekli olarak zarar edip bunu vergi ödemeyerek veya devlet kapısı aşındırarak kapatmaya çalışan Galatasaray ve Beşiktaş gibi kronik mali arızaları olan kulüplerden çok farklı bir durumdur.

Bu yüzden Fenerbahçe doğru kararlarla en geç 1-2 yıl içinde transfer için her yıl 100 milyon EUR harcayabilecek borçsuz bir mali yapıya kavuşur.

Not: Yazıda yer alan değerlendirmeler kişisel görüşlerimdir, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.