Kimdir insan?

06 Temmuz 2017 Perşembe  |  KÖŞE YAZILARI

Hep sorduğum sorudur kendime.

Kendisi kimdir insanın diye.

16 yaşını geçtikten sonra bir kızın, dini inançları gereği ile başını örtmesini haklı bulan, anlayışla karşılayan siz, aynı kızın başörtüsünün üniforma haline getirildiği bir okulda okuyor olmasına rağmen, konu ile ilgili olarak muallimlerine "Hocam ben başımı kendi irademle örttüm, niye buna saygı duyarak, öğrencilerinizi başlarını örtmeleri konusunda serbest bırakmıyorsunuz" demememesini de haklı mı buluyorsunuz? O halde siz başörtüsü ile reşit yaş ve hür irade hakkında hiç düşünmemişsiniz. Hatta aslında ilk haliniz de siz değil, mahalle baskısı demesin kimse, iktidar baskısı altında yamyassı olmuş levhasınız.

Zaten 16 yaşın altında başını örten herhangi bir kızın, bunu kendi iradesi ile yaptığına inanmak için insanın kendisi değil de başkanın, oy verdiklerinin, sureti olması gerekmiyor mu?

Şike kumpasına direnen Aziz Yıldırım ile canının istediği antrenörü canın istediği gün babasının evinden kovar gibi kovan ve filanca seyirciler sahamıza giremez diye buyruk veren,  Aziz Yıldırım'lardan hangisi, Aziz Yıldırım'ın kendisidir ve onu her iki halde de, büyük başkan diye alkışlayanlar, kendileri mi, yoksa tıpkı sevdikleri takımın göğsünde ne yazdığı ile hiç ilgilenmeden o takımı ayni sevgi ŞİDDETİ ile sevmeye devam eden hallerindeki gibi, kendi özneleri değil de şirket ve hatta giderek çok uluslu şirket haline gelen takımların, ayaklı reklâm panoları mıdırlar?

Üç Kemalleri, yetiştirmiş bir edebiyat ortamında serpilip gelişen siz mi sizsiniz, yoksa, e adam nobel almış, mecburen büyük yazar diyeceğim diye piyasaya teslim olan siz mi sizsiniz?

1 kilometre yol yürürseniz yorulan siz mi sizsiniz yoksa Ankara'dan İstanbul'a yürüyüp de yorulmayan mı sizsiniz, hele de bu yürüyüşe gaflet diyorsanız, sahiden siz kimsiniz?

Kediniz hasta olsa üzülüp veterinere koşarken mi sizsiniz, Sur çocukları insanları öldürülürken ağlamayan isyan etmiyen siz mi sizsiniz, siz kimsiniz?

Acıkırsınız bilirim uzun süre yemek yemeseniz mesela 10 saat, acıkırsınız. Acıkınız.

120 gündür iki güzel insan, akılla onurla haysiyetle aç bıraktılar kendi kendilerini.

Ve eğer siz, kime oy vermiş olursanız olunuz, o iki güzel insan için, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için atmıyorsa nabzınız...

Sahiden yemek yerken siz kimsiniz?

Yazılmasaydınız kütüğe var olacak, siz olacak mıydınız?