DHA'ya tepki yağdı!

07 Temmuz 2017 Cuma  |  GÜNLÜK

Sakarya'da Suriyeli hamile bir kadının iki kişinin tecavüze uğraması, ardından da karnında taşıdığı bebeği ve 10 aylık çocuğuyla öldürülmesiyle ilgili olarak Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) geçtiği haber büyük tepki topladı.

DHA, konuyla ilgili haberinin bir bölümünde, "...Ancak, öldürülen Suriyeli kadının güzelliği ile dikkat çektiği, komşusu olan Birol K'nın bu nedenle olayı gerçekleştirmiş olabileceği öğrenildi" ifadesine yer verdi. Bu ifadeden çıkan tek anlam ise, kadının güzel olduğu için öldürüldüğü!

Bu arada, Hürriyet ve Sözcü'nün de aralarında bulunduğu bazı gazeteler, DHA'nın haberindeki söz konusu bölüme internet sitelerinde yer verdi.

DHA'nın bir tecavüz ve cinayet haberini bu tarzda vererek işlenen suç için gerekçe göstermeye çalışması haklı olarak özellikle sosyal medyada büyük tepki çekti.

Ajans tepkilerin üzerine, haberin söz konusu bölümü internet sayfasından kaldırdı, ardından da şu açıklamayı yaparak özür diledi:

"Sakarya'da hamile bir anne ve 11 aylık bebeğinin vahşice katledilmesi hepimizi derinden sarsmıştır. Korkunç olayla ilgili gelişmeleri son 24 saattir, değişik kaynaklardan aldığımız bilgiler, resmi kaynaklardan yapılan açıklamalar doğrultusunda haberleştiriyoruz. Bu haberlerimizden soruşturma haberi içinde yer alan 1 cümlelik bölümün kaynağından iptal edildiği bilgisi abonelerimize kısa sürede bildirilmiştir. Farklı yorumlara neden olan bu cümle nedeniyle üzgünüz. Özür dileriz. Canilerin cezalandırılması, böylesine bir vahşetin bir daha olmaması için gereken tüm önlemlerin alınması en büyük dileğimizdir."