Maltepe'de kaç kişi vardı?

10 Temmuz 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Maltepe'de dün düzenlenen büyük mitingin ardından en çok tartışılan konulardan biri alanda kaç kişinin bulunduğuydu.

Gazeteler bu konuda farklı rakamlara yer verdi, örneğin Hürriyet "yüz binler" ifadesini kullandı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila yazısında sayı vermedi ama "CHP'nin çok partili tarihteki en büyük eylemi" diye yazdı.

Milliyet'in miting haberinde ise "on binlerce kişi" denildi. Habertürk yazarı Muharem Sarıkaya'nın yazısında "milyonluk miting" ifadesi yer aldı. Cumhuriyet, Sözcü ve Birgün miting haberlerinde "milyonlar"dedi. Sabah'a göre ise, mitinge 175 bin kişi katıldı.

Mitingle ilgili olarak en çok paylaşılan fotoğrafa (manşetteki) bakıldığında "yüz binler" ifadesi daha doğru görünüyor. Maltepe izlenimlerini Medya Günlüğü'ne yazan gazeteci Ümit Aslanbay, miting alanına giremeyenler de eklendiğinde kalabalığı bir buçuk milyon olarak tahmin ediyor.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ise katılım sayısıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Konuşmaların gerçekleştiği Maltepe Sahil Miting alanı yaklaşık 275.000 m2'dir. Ayrıca miting için trafiğe kapatılmış ve katılımcıların yer aldığı alan da yaklaşık 100.000 m2 dolayındadır. Toplamda 375.000 m2 alanda yurttaşlarımız mitinge katılım sağlamışlardır. Katılımcı sayısının hesaplanmasında teknik olarak genelde m2'ye 3 ile 6 arasında insanın yer aldığı kabul edilmektedir. Dolayısıyla "Adalet Mitingine" en az 1.500.000 kişinin katıldığı ifade edilebilir."