94 kelimelik haber yazılır mı!

11 Temmuz 2017 Salı  |  KÖTÜ

Türkiye'de medyanın o kadar ağır sorunları var ki, kötü haber yazmak herhalde son sıralarda yer alır!

Gazeteciliği bilen, seven deneyimli isimler sektör dışına itilince, meslek bilgisinin aktarılmasındaki zincir kırılınca meydan acemilere kaldı.

Hürriyet'in ekonomi sayfasından bir haber:

"Başbakan Yıldırım açıklamasının devamında "Bölgesel işbirliğinin ne derece etkili olabildiğini Azerbaycan, Gürcistan ile gerçekleştirdiğimiz Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hatlarıyla bölgede ve dünyada gösterdik. Bu iş birliğini şimdi de güney gaz koridoru kapsamında gerçekleştirdiğimiz Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesiyle taçlandırıyoruz. TANAP'ın önümüzdeki yıl devreye girmesiyle birlikte Türkiye her yıl Azerbaycan'dan ilave 6 milyar metreküp doğalgaz alacak. Ayrıca 2020 yılından itibaren bu hattan Avrupa'ya 10 milyar metreküplük bir gaz sevkiyatı söz konusu olacak. Bu gazın, daha sonra yine güney gaz koridorunun parçası olan Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattıyla Avrupa'daki tüketici ülkelere ulaşması mümkün hale gelecek" dedi.  

Üşenmeden saydık, Yıldırım'ın tırnak içinde verilen açıklamalarında tam 94 kelime var! O kadar uzun bir cümle ki, insan başını unutuyor, kafası karışıyor.

Oysa kural bellidir, tırnak içinde verilen cümle en fazla iki ya da üç olmalıdır. Bu örnekte olduğu gibi işin kolayına kaçanlar 94 kelimeyle doldurur.

Editör biraz işi bilseydi ya açıklamaları kısaltır ya da "şöyle dedi" yazarak ortaya korku tüneli gibi bir haber çıkmasını engellerdi.