Nicel ve nitel

13 Temmuz 2017 Perşembe  |  KÖŞE YAZILARI

Adalet niteliktir.

2017 yılında 1 milyon kadı bir nicelik olabilir ve fakat çağımızda kadı aklı ile adalet niteliğine ulaşmak olası mıdır?

ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, Ege, Hacettepe, İTÜ, İÜ, bunların herbiri nitelikti ve sonra her ile nerdeyse her kasabaya üniversite diyerek kapıldık nicelin aydırmaz büyüsüne. Sonuç ne?

Para enflasyonun ve dahi toprak erozyonunu çoktan aşmış bir üniversite enflasyonu ve kalite erozyonu eğitim ve bilimde nitelin değil de nicelin tercih edilmesinin, hazin ve dramatik sonucu değil mi?

Evvel emirde anlaşılması gereken bişey vardır ki, demokrasi nicele dayanan bir kavram değil ve hatta demokrasi kavramının bizatihi kendisi bir niteliktir.

Demokrasi, var oluşunu milyonların oy vermesi niceliğine değil, milyonlara oy verme serbestisi ve hatta özgürlüğü tanıyan bir nitel zıplama olmasına borçlu değil mi?

Bu nedenledir ki, çoğunluk oyları, niteliksiz ellerde demokrasiyi seçilmiş diktaya dönüştürme tehlikesini de barındırır. Oy verenler ve oy isteyenlerin dünyaya ve hayata bakış açıları, nitelik temelinde değil de, nicelik temelinde inşa edildiyse, yanar gülüm demokrasi helvası ki, Topbaş ve Gökçek'in itfaiye teşkilatları benzin sıkar gibi yangınına.

Bilginin insiyatif alması ne demektiri, hiç düşünmez bile yaşama nicel gözle bakanlar.

Oysa bilginin insiyatifiydi Köy Enstitüleri ve bilgi yerine hurafenin niceliği değil midir İmam Hatipler?

Evrim teorisi nitel bir zıplamanın, nitel bir bilgi birikimidir, kendilerini şu kadar oy ve vekille tanımlayanların nicelliğinin, evrim teorisinden söküp alabileceği ne var ki.

Nicelin hayır olamaz öyle şey demesi, kaç on yıl, hükmünü sürdürmüş olsa da dünya dönmüyor diye, dönüyor olması dünyanın niteliklerinden biriydi.

Ve hayır dönmüyor diyen niteliksiz nicel papazların adını hatırlayan bile yok. O papazlardan önce de dönüyordu dünya, bugün de dönüyor ve nitelikli insanlar olarak Darwin ile Galilei hep hatırlanacak

Evet nicelin büyüsüne kapılıp da böbürlenenler,

Adalet niteliktir, kaç kişinin yürüdüğünden bağımsızdır.

Ve ateşi Maltepede harlanmıştır.