Hürriyet'te 'yalancı' kavgası

12 Temmuz 2017 Çarşamba  |  GÜNLÜK

Hürriyet Gazetesi'nde bir süredir yaşanan ilginç çekişme kamuoyu önünde karşılıklı atışmaya dönüştü.

Okur Temsilcisi Faruk Bildirici pazartesi günleri yayınlanan yazılarında gazeteciliğin etik yönüne vurgu yapıyor ve "iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır" misali eleştiri oklarını öncelikle Hürriyet'in yazar ve muhabirlerine yöneltiyor. Bildirici'nin eleştirdiği konuların başında, aralarında Ayşe Arman'ın da bulunduğu bazı çalışanların sosyal medya platformlarını "reklam" aracı olarak kullanması geliyor. 

Bildirici'nin eleştirdiği kişilerden biri de Hürriyet'in foto muhabiri Muhsin Akgün'dü. Eleştirinin nedeni ise, kendine ait bir stüdyosu bulunması, hatta Ertuğrul Özkök'ün bir köşe yazısında Milliyet Sanat'tan alarak kullandığı fotoğrafın da aslında Akgün'e ait olduğunun ortaya çıkması sonucu Hürriyet'in kendi muhabirinin çektiği fotoğraf için 75 dolar ödemek durumunda kalmasıydı.

Akgün eleştirilere Twitter üzerinden yanıt verdi ve " İddia ispat gerektirir @farukbildirici ... Belgelerini görelim!#ÖzürDileyeceksin" yazdı.

Akgün, bir diğer mesajında ise, "Belgesiz iddiaların ile ilgili halen bir düzeltme yazısı yayınlamadığın gibi özür de dilemedin... Yalancı @farukbildirici" dedi.

Bildirici'nin bu mesajlara yanıtı ise şöyle oldu:

"Bu hakareti Hürriyet çalışanı olarak mı yazıyorsunuz? Yoksa stüdyo işleten, onlarca şirkete iş yapan bir profesyonel olarak mı? Medeni bir gazeteci önce ombudsmanın sorduğu sorulara yanıt verir, sonra karşılık bekler..."

Bu kez Akgün Bildirici'ye, "75 Dolar gibi net bir rakam diye yazı yazan ombudsman belgesini de görmüştür değil mi? Ya belgeyi yayınla ya da özür dile...mesajıyla yanıt verdi.

Bildirici'nin, "Temiz Eller" diye de adlandırılan etik mücadelesine gazete yönetiminin de destek verdiği biliniyor.