Gündemden ortaya karışık

26 Temmuz 2017 Çarşamba  |  SERBEST KÜRSÜ

Yazılı ve görsel medya haberlerini artık takip etmiyorum. Yıllardır eve gazete almıyorum. Hatta gazetelerin bedava dağıtıldığı yerlerde bile almaya ihtiyaç duymuyorum. Televizyon haberlerini de izleyesim yok. Çünkü hepsi bir tezgahtan çıkmış gibi sunum sırası bile aynı.

Bunların yerine sosyal medya ve internet medyacılığını takip ediyorum. Her sabah ilk işim bu kanallardan gündemi takip etmek. Çünkü hem daha hızlılar, hem de gündemleri çok daha farklı olabiliyor. Ya da olaylara farklı bir bakış açısı getirebiliyorlar.

Neyse bundan sonra arada bir sosyal medyanın gündemini yazmaya çalışacağım. Alın size gündemden ortaya karışık yanar döner ışıklı bir haber tabağı...

Terim hocamla eski kaleci Rüştü birbirine girmiş yine. Yine diyorum çünkü bu yeni değil. Aralarında bir husumet var, belli. Son olayla birlikte konu artık yargıya intikal ediyormuş.

Rüştü Reçber"in Hürriyet"teki köşesinde bugün Fatih Terim"in Rüştü"ye cevaben yazdığı ağır ifadeler yer alan mektubu yayınlanmış. Yarın da Rüştü bu mektuba cevap yazacakmış, öyle diyor. Ortalık kızışacak gibi. Terim"in Alaçatı baskınından sonra şimdi de Rüştü ile kapışması bakalım nasıl sonuçlanacak?

Sosyal medyanın gündemindeki bir başka konu da özel yurtlarda iki kişilik odaların yasaklanıyor olması. Neymiş iki kişinin aynı odalarda kalması sakıncalıymış.

Hatta twitterda bu konuya dikkat çekmek için #2ÖğrenciNedenAynıOdadaKalamaz  hashtag"i oluşturdular.

Bundan önce ne idüğü belirsiz kuran kurslarındaki el kadar bebelere yapılan taciz-tecavüzleri engellemek için önlemler alında daha iyi olmaz mı?

Gündemdeki bir diğer konu da; motosiklet dünyasının ünlü isimlerinden "Altın Elbiseli Adam" olarak bilinen Barkın Bayoğlu"nun geçirdiği kaza sonrası yaşamını yitirmesi.

#barkınbayoğlu ve #altınelbiseliadam hashtagleri altında O"na duyulan sevgi ve ölümünden duyulan üzüntüler dile getiriliyor.

Sosyal medyanın gündeminde yer alan konulardan biri de; yeni göreve başlayan Sakarya Valisi İlhan Balkanlıoğlu"nun valilik binasında makamına İsmailağa cemaatinin tekbirleriyle gelmesi.

Valinin konuyla ilgili yorumu da şöyle; Valilik makamına çıkarken "Ya Allah Bismillah Allahu ekber" diye slogan attılar. Susturmayı uygun bulmadım. Çünkü bu insanlar, 15 Temmuz'da böyle diyerek direnmişler. Makama geçtik. Kendilerine teşekkür ettim ve dağıldık.

Bugünlük son bir konu da günlerdir devam eden Anıtkabir tartışması. Bu konu bir süre daha gündemden düşmeyecek gibi görünüyor ve düşmemeli de... Medyada yer alan haberlere göre Anıtkabir içine 40 bin metrekarelik bir otopark yapımı planlanıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan"ın konu ile ilgili açıklamaları şöyle; 

 "2023 Nazım İmar Planı'na göre Anıtkabir küçülüyor. Konut alanı oluyor. Spor tesisinin altı, yeraltı otoparkı olabilir. Anıtkabir'in karşısında 40 bin metrekarelik otopark olma ihtimali var. 100 bin metrekare alan konut alanına dönüştürülüyor. Plana göre Muhafız Birliği'nin bulunduğu alan tamamen konut alanına geçmiş durumda. Bunu kabul etmiyoruz ve bunlar için yeni bir hukuksal sürecin başlatılmasını öngörüyoruz".

Neyse gündem yazmakla bitmez. Siz bunları okurken zaten çoğu haber bayatlamış olacak. Yeni gündemlerde görüşmek üzere...

İlhan İlmenöz