Lucas Lima Fenerbahçe'de!

04 Ağustos 2017 Cuma  |  MENTOR

Özellikle bu başlığı attım ki derdimi anlatayım diye çünkü yeni Fenerbahçeli profili bundan başka haber veya yazı okumuyor!

Aslında yazmak hiç istemiyorum çünkü artık Fenerbahçe ile ilgili herşey acı vermeye başladı. Diyeceksiniz ki Fenerbahçe başarısız, ondan; değil birincisi basketbolda Avrupa'nın en büyük kupasını aldı, bu başarıyı küçümsemeye çalışan kifayetsiz muhterislerin hayallerinin ötesinde, başarı bağımlısı bir taraftar için hiç de yabana atılır şey değil. Diğer takımların benzer yapıdaki taraftarları üçüncü sınıf bir turnuvanın teneke kupası için ayinler düzenliyordu.

Tamam futbolda başarısız ama ben Galatasaray UEFA kupasını aldığında, 4 yıl arka arkaya şampiyon olduğunda, Denizli'de, Bursa'ya kaybettiğimiz şampiyonlukta hiç böyle hissetmemiştim, aksine her defasında kulübe maddi katkıda bulunup daha güçlü olması için olanağım ölçüsünde Fenerbahçe ürünleri almıştım.

Ama şimdi böyle hissetmiyorum, giderek yabancılaşıyorum Fenerbahçe'ye, giderek uzaklaşıyorum canım yanıyor elbette ama her gün daha uzağa sadece ben değil, benim gibi bir çok insan Fenerbahçe'den uzaklaşıyor.

Ben Fenerbahçeli doğdum, neden Fenerbahçeli olduğumu hatırlamıyorum ama çocukluk yıllarımdan aklımda kalan şey, şampiyonluklar veya kupalar değil "güçlü" Fenerbahçe idi, her alanda güçlü idi Fenerbahçe, sözünün üzerine söz söylenmezdi, aristokrat kalıntısı medyanın elitist gazetecileri onu "avam" olmakla suçlarken o halkın büyük çoğunluğunu temsil eder ve bundan aldığı güçle sözünün üzerine söz söylenemezdi.

Kısacası halkın parçası olan ve sistemin "avam" bunlar diye küçümsediği insanlar için ait olunmak istenecek bir markaydı ve insanlar Fenerbahçe'ye akardı.

Hiç unutmadığım bir olayı size anlatayım; kimin şampiyon olduğunu hatırlamıyorum, kahvedeyiz Fenerbahçe şampiyon olamamış rakip taraftarlardan bir kaçı televizyon seyrediyor, sanırım kupa töreni, kupa kalktığı anda kendiliğinden bir şekilde tüm kahve "En büyük Fenerbahçe başka büyük yok" diye inlemişti, işte böyleydi Fenerbahçe 20 yıl önce bu halkın yüreğindeki tek efendi idi...

Ama 20 yıl önce hikaye değişmeye başladı, önce genelkurmay başkanları, darbeci generaller falan Fenerbahçe markasının dominant sembolleri oldular, sonra parası olmayan başka kapıya burası Fenerbahçe, paran varsa taraftarsın söylemleri hakim oldu Fenerbahçe'ye (elbette endüstriyel futbolu ve gereklerini inkar etmiyorum ama bu gereklilik Fenerbahçe'de çok sert ifade edildi ve halk kulüpten adeta dışlandı.) sonra giderek köklerinden ve kendinden kopan Fenerbahçe...

3 Temmuz'da bir toparlanır gibi olduk sonra ben ve benim gibiler anladık ki; yalandı o gün bize, halka ihtiyaçları olduğu için çağırmışlardı zaten ilk fırsatta siz kim Fenerbahçeli olmak kim artık eski Fenerbahçe yok o bize ait diyerek haddimizi bildirdiler.

Sonra; sonrası malum İslam Çupi'den transfer yalanları ile onbinlerce takipçi yapan yönetim sözcüsü muhabirlere evrildik artık Fenerbahçe dar bir çevreye sıkışmış durumda, sınırlı sayıda insan her istediğini yapıyor ve maalesef camianın kendine zarar veren bu sürece etki edecek dinamiği ve gücü de kalmadı çünkü artık yeni taraftarın tek ilgilendiği transfer. Üç tane muhabir bir gün Messi bir gün Ronaldo diye kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor Fenerbahçeli ile, bu durum Fenerbahçe'yi zayıf göstertiyor diyeceğim ama artık zayıf Fenerbahçe, adı sanı duyulmamış gazeteci maskesi olan tipler hakaret ediyor, eskiden olsa mesleği bırakmak zorunda kalacak adamlar şimdi her gün Fenerbahçe'ye küfrediyor.

Sonuç; Fenerbahçe tüm geçmişinden uzaklaştı ve halka mal olmuş, toplumun parçası kimliğini kaybetti o artık bir kaç zenginin vakit geçirmek için eğlendiği bir spor kulübü ve 50 yaşın üzerindeki taraftarları da sistemden çıktığında tamamen elitlerin kontrol ettiği toplumsal zekası transfer haberlerinden oluşan bir markaya dönüşecek.

Kısacası Fenerbahçe artık toplumda saygı görmüyor ve bunu tekrar sağlayacak dinamiklerinin olduğunu da sanmıyorum.

Not : Sayın Cumhurbaşkanımızın -ki kendisi Fenerbahçelidir- Fenerbahçe tribünlerinde tekrar yer alması ile Fenerbahçe üzerinden siyaset yapan korkak kimlik zayıf da olsa hortlamış, efendim ilke meselesiymiş. Yahu bu kulübün localarında darbeci generaller otururken aklınız neredeydi, katil, çocukları asmış diktatörler kulüp üyesi iken niye ağzınızı açmadınız? İlke konusu veya benzeri gerekçeler koskoca bir yalan amaç Fenerbahçe'nin arkasına saklanıp siyaset yapmak gidin başka kapıya. Yoksa seçilmiş Cumhurbaşkanı yerine darbeci general mi tercih ederdiniz????

Fenerbahçe siyaset üstüdür ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı Fenerbahçe stadında üstelik hepimizden daha Fenerbahçeli olduğunu gösteren reflekslerle maç seyrediyorsa bu her Fenerbahçeli için gurur verici olmalı. Aynı şeyi Kemal Kılıçdaroğlu yapsa ondan da gurur duyardım. Efendim 3 Temmuz'da şöyle demişmiş, niye FETÖ/PDY ile ilk mücadelelerinden birini meclisten şike yasasının indirilmiş cezalarını geçirirken verdiğini söylemiyorsunuz, Sow'u kimin aldırdığını söylemek zorunuza mı gidiyor?

Başka kapıya kardeşim, gidin parti falan kurun, Fenerbahçe'yi rahat bırakın...