Vahim hatalar

06 Ağustos 2017 Pazar  |  SERBEST KÜRSÜ

Bir ülkenin en önemli kişisinin güvenliğini sağlamak, yakın korumasını üstlenmek, çocuk oyuncağı değildir. Çevresinde bulunan kim bilir kaç yüz koruma memuru arasında en önemli görevi yapan bu iki kişidir.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın en yakınında sürekli gördüğümüz bu iki kişi (fotoğrafta), gerektiğinde bir saldırı anında "Üzerine kapaklanmak, açılan ateşe karşılık vermek, olay yerinden hızla uzaklaştırmak"tan başlayarak pek çok acil ve anında "tepki"ye hazırlıklı olmalıdır.. Bu ülke topraklarında, bu tür refleksleri "en gelişmiş" iki kişi olmaları gerekir. Bir ve iki numara olmalıdır bunlar.

Bu da, ellerinin ve dikkatlerinin, yukarıda saydığım durumlara "nanosaniye hatta salise mertebesinde" hazır durumda olması anlamına gelir..

Peki bu arkadaşlar ne yapıyorlar? Bir camiin açılış töreninde, Sayın Cumhurbaşkanı ve törene katılanlarla birlikte (Hocalar imamlar filan) duaya durmuşlar.. Eller ibadete açılmış, büyük bir ihtimalle de Fatiha okuyorlar.

Hayır kardeşim. O sırada 80 milyon okuyacak o duayı, sen okumayacaksın. (Korkma günaha girmezsin-herhalde) Sen bu ülkenin en üst makamında oturan kişiyi koruyacaksın... Elin, saliseler içinde silahına ya da koruduğun kişiye uzanacak gibi hazır (alesta) durumda olacak. Oraya konsantre olacaksın..

Mesleğimiz gereği, onlarca belki yüzlerce kez, ABD, Rusya, SSCB, Britanya, Almanya, Fransa, Çin, Suriye, İran, Irak, İsrail, vs. önemli ülke liderlerinin nasıl korunduklarına yakından tanık oldum. Hatta birkaç metre yakından tanık oldum.

Çocuk oyunu değil bu işler. Sayı ile bitmiyor. Yani 1500 kişi görevlendirmekle bitmiyor. O kişilerin ne kadar eğitimli oldukları ile ilgili.

Kendisi ile ilgili siyasi-kişisel hissiyatımız ne olursa olsun.. Ben gazeteciyim. Benim ülkemin Cumhurbaşkanı da iyi korunmayı hak ediyor.

Zafer Arapkirli