'Son duvarın arkası'nda Hürriyet

06 Ağustos 2017 Pazar  |  İYİ

Gazetecilik standartlarının neredeyse yerlerde süründüğü Türk medyasında artık unutulmaya yüz tutmuş geleneklerin başında özel haber geliyor.

Yüzeysel haber yapma ya da ajanstan gelenleri "kopyala ve yapıştır" kolaycılığı varken zor olan özel habere yönelen muhabir sayısı artık bir elin parmaklarını zor geçiyor. Tabii bunda, onları özel habere yönlendirecek mesleğin deneyimli isimlerinin sektör dışına itilmesinin de rolü var. Oysa, özel haber bir gazeteyi ya da televizyon kanalını diğerlerinden farklı kılar.

İşte, bugün Hürriyet'te övgüyü hak eden bir özel haber manşet üstünde yer alıyor.

"Son duvarın arkası" başlıklı haber Savaş Özbey imzalı.

Özbey şu anda gündemde olan, çok merak edilen ama hiç bilinmeyen Kuzey Kore'ye gitmiş ve son derece zengin içerikli bir röportaj dizisi hazırlamış.

İlk yazı şöyle başlıyor:

"Geçen haftaki füze denemesiyle ABD'nin doğu sahillerini bile vurabileceklerini kanıtladılar. Artık New York ve Washington DC bile ateş menziline girince dünyanın gözü buraya çevrildi. Kuzey Kore... Gezegenin en dışa kapalı, en merak edilen ülkesi. Dünya nükleer krizle çalkalanırken beş gün beş gece oradaydım. Kuzeyinden güneyine, başkent Pyongyang'dan antik başkent Kaesong'a kadar bütün ülkeyi gezdim. Yabancılara verilen izinleri zorladım; yerel lokantalarda yiyip halk pazarlarını gezdim. Düğünlere katılıp, halkla temas kurdum. Dünyanın en silahlı sınırı denilen Kuzey-Güney Kore hududuna gittim; resmi yetkililerle konuştum. Ulusal orkestranın senfoni konserini dinleyip Zafer Günü kutlamalarını izledim. Bugüne kadar bildiklerimle gördüklerimi kıyaslayınca çok şaşırdım. Burası 'son duvar'ın arkası."

Özbey'in yazı dizisi aynı zamanda "röportaj"ın tarifi olmuş; basında son derece yanlış şekilde söyleşiye röportaj deniliyor. Gerçek röportaj sadece soru ve yanıtlara değil -Özbey'in yaptığı gibi-yazanın izlenimlerine, değerlendirmelerine dayanır.

Meslektaşımızı son derece büyük emek gerektiren yazı dizisi nedeniyle kutluyoruz.