Putin'in 'hayvanları'

07 Ağustos 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sibirya'da balık avlarken çekilmiş görüntüleri hafta sonunda medyada geniş şekilde yer buldu.

Spora düşkün olduğu bilinen Putin'in doğada çekilmiş pek çok fotoğrafı var, kimi zaman bir ayıyla, kimi zaman bir kar leoparıyla ya da kaplanla görüntülendi. "Maço" imajına uygun olarak üstü çıplak fotoğrafları yayınlanan Putin bir seferinde de denizden iki amfora çıkardı.

Ancak Rusya liderinin hayvanlarla çekilen görüntülerinin hemen hemen tamamının "kurmaca" olduğu sonradan ortaya çıktı.

Örneğin, Sibirya kaplanı doğada yakalanmamış, aslında Habarovsk Hayvanat Bahçesi'nden oraya "konulmuştu". Putin'in uydu vericisi taktığı kutup ayısı da aslında önceden yakalanmış ve fotoğraf çekimi sırasında Rusya liderine zarar vermemesi için ağır ilaçlarla uyutulmuştu. Benzer şekilde leopara da görevliler tarafından önceden ilaç verilmişti.

Putin, söz konusu hayvanlarla ilgili gerçeği Rus gazeteci Maşa Gessen'le görüşmesi sırasında kabul etti ve amacının kamuoyunun dikkatini yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan hayvanlara çekmek olduğunu söyledi.

Ukrayna'daki Taman Körfezi'ne dalışı sırasında çıkardığı iki amforanın da önceden konulduğunu kabul eden Putin, "Oraya solungaçlarımı geliştirmek için dalmamıştım. Oranın tarihine dikkat çekmek için dalıyordum Ancak bazı insanlar gerçekten tarihle ilgili bir şeyler okumaya başladılar"demişti.