Rusya'da feminizm

13 Ağustos 2017 Pazar  |  GÜNLÜK

Rus kadınlarının feminizme bakışı nasıl? Yaşamını Fransa'da sürdüren psikolog Nadejda Kuzmina Mail.ru'nun kadın portalı Lady için bu olguyu değelendirdi: Kuzmina feminist hareket dünyada güç kazanırken Rusyalı kadınların neden hala koca hayaline bu kadar tutkun olduğunu sorarak başlıyor. Feminist hareketin doğduğu ülkelerden Fransa'yı da iyi bilen psikoloğa göre, burada bağımsız genç kız sayısının Rusya'dan fazla.

Rus kadınlar bağımsız, erkeklere özgü tabir edilen davranışlar içine giren kadınlara karşı tepkili. Bunun da sebebi erkeklerin bu gibi kadınlardan uzak duracağı düşüncesi. Buna göre, kadın hassas, hatta biraz zayıf olmalı. Kuzmina ise "kadınsı" ve "zayıf" kelimelerinin insanların zihninde bir arada kodlanmış olmasından şikayetçi.

Feminist hareketin doğduğu batının kadınları ilk günden itibaren kendilerini erkeklerin oluşturduğu hiyerarşinin dışına çıkarmaya çalışırken Rus kadınlar bu hiyerarşiden kendilerine göre yararlanma yolunu seçtiler.

Kuzmina'nın işaret ettiği bir diğer sebep tarihsel süreç içerisinde Rusya'da erkeğin tabiri caiz ise "kıymete binmesi". Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan kayıplarla bozulan kadın-erkek sayı dengesi zaman içinde yeniden sağlansa da o dönemde ortaya çıkan bazı kalıp bakış açıları etkinliklerini hala sürdürüyor. Buna göre, bir erkeğin içmesi, karısı dövmesi nispeten önemsizdir, önemli olan bir erkek bulan kadının ona sıkı sıkıya sahip çıkması, elden bırakmamasıdır.

Bu bakış açısını sorgulayan feminizm ve feminist kelimeleri işte bu yüzden pek çok Rusun kulağına hakaret gibi geliyor. Çünkü feminizm kadınların da oluşmasında büyük pay sahibi olduğu Rus kadınsılığı imgesini tehdit ediyor.

Nadejda Kuzmina'ya göre, Rus kadını yorgun, yeniden genç kız olmak, hiçbir problemi çözmek zorunda olmamak istiyor. 

Özetle Rus kadınının bağımsızlık için, aynı anda hem arzu edilen, hem de erkeklere eşit haklara sahip bireyler olabilmek için zamana ihtiyacı var.

(TürkRus.Com)