Fatih Terim ve üst akıl

15 Ağustos 2017 Salı  |  GÜNLÜK

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, okurların Fatih Terim'le ilgili haberlere gösterdiği tepkiyi bu haftaki köşesine şöyle taşıdı:

"Bu hafta en çok şikâyet aldığım konu, Hürriyet İnternet'teki Fatih Terim'in Galatasaray'a dönmesiyle ilgili haberlerdi. İlk olarak Prof. Dr. Ali Atıf Bir Twitter'dan "Okur temsilcisine resmi şikâyetim" diye yazarak, "Operasyon başlıyor" haberini eleştirdi.

Ardından başka okurlardan da itirazlar geldi 5 Ağustos'ta internette yayınlanan bu habere. Okurlar, internette 7 Ağustos'ta kullanılan "Müthiş iddia" ve 8 Ağustos'ta yayınlanan "Fatih Terim'den şok karar! Tudor..." haberlerini de eleştirdi. Okurların görüşünü Hasan Acar'dan alıntıyla özetleyeyim:
"'Terim'den Tudor için şok karar' yazıyor. Haberi tıkladığınızda varsayım üzerine kurulu altı sayfa geliyor. Kanımca Fatih Terim'i Galatasaray'a getirme veya Tudor'u istifaya hazırlama üzerine kurgulanmış haber."

Evet, maalesef bu üç haberin okurlar üzerinde bıraktığı izlenim buydu. Bu izlenimin doğru olup olmadığını anlamak için eleştirilen haberleri inceledim. Gerçekten başlıkta "Terim gümbür gümbür geliyor" denmişti ama haberde hiçbir kaynak ve somut bilgi yoktu. "Tudor'u gözden çıkaran Özbek tüm şartları adeta Terim'i ikna etmek için hazırlıyor" cümlesinin de neye dayanarak yazıldığı belirsizdi. "Müthiş iddia" haberinde "Galatasaraylı taraftarların Fatih Terim baskısının arttığı" öne sürülmüştü. Bu da kaynağı belirsiz bir "iddia"dan ibaretti. Hangi taraftarlar, kaç taraftar Fatih Terim'i istiyor, bu nasıl belirlenmiş, taraftarların nabzını kim tutmuş?

Bu yazılmamış.

Öyle ya, milyonlarca taraftarı olan bir kulübün taraftarlarının Fatih Terim'i istediğini yazıyorsanız bildiğiniz bir şeyler olmalı. Bir anket, toplu bir açıklama vb gibi...

"Fatih Terim'den şok karar" haberi çıtayı daha da yukarı çekmiş, bu kez "camia" ve "üst akıl"ın "Fatih Terim'i kulübede Tudor'un yerinde görmek istediği" yazılmış. Ama "camia" kim, "üst akıl" ne? Camianın Terim'i istediği nasıl belirlenmiş? Galatasaray camiası adına kim konuşmuş? Onlar belirsiz.

Daha uzatmadan bir hatırlatma yapayım.

Gazeteciliğin genel ilkeleri spor ve internet haberleri için de geçerlidir. Haberlerde kaynak göstermek zorunludur. Özellikle de bir kişinin, bir grubun düşüncesini, isteğini, beklentisini "kaynağını gizli tutarak" yazamazsınız. İsmini verirsiniz, okur da ona göre karar verir.

"Taraftarlar", "camia" ve "üst akıl" diye ne olduğu belirsiz, kontrol edilemeyecek, birtakım genellemeler üzerinden haber yazarsanız, okurun bunu Galatasaray'dan birilerinin değil de gazetecinin isteği olarak algılaması doğaldır. Çünkü bunun siyasi ve askeri haberlerdeki "belirtildi", "bildirildi" diye yazılan kaynağı belirsiz haberlerden farkı yok. Kaynak yoksa okur nezdinde sorumlu siz olursunuz.

Kaldı ki, geçen hafta boyunca basılı Hürriyet'te Galatasaray yönetiminin Terim'i istediği yönünde bir tek haber çıkmadı. En sonunda 8 Ağustos'ta basın toplantısı yapan Özbek de Terim'i düşünmediklerini açıklayarak internette bir hafta boyunca çıkan üç haberi birden yalanlamış oldu.

Hiç kimsenin başka medya kuruluşlarından kopyaladığı üfürükten haberlerle Hürriyet'i küçük düşürmeye hakkı yok. Habercilik ciddi iştir."

Yazının tamamını okumak için TIKLAYIN