Murat Çelikkan cezaevinde

14 Ağustos 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Özgür Gündem "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri"nden Murat Çelikkan, "propaganda" suçlamasıyla aldığı hapis cezası nedeniyle Kırklareli Cezaevi'ne girdi.

Saat 15.00'de sevenleri ve avukatıyla beraber gittiği Kırklareli Cezaevi'ne giren Çelikkan, 45 gün cezasını ceza infaz kurumunda geçirdikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılmazsa, infaz yasası gereği 13 ay boyunca Türkiye'nin mahpus gazetecilerinden biri olacak.

Çelikkan'ın durumuyla ilgili Hakikat Adalet ve Hafıza Merkezi şu açıklamayı yapmıştı:

"Hafıza Merkezi olarak Özgür Gündem'i ve Özgür Gündem'le dayanışma gösterenleri hedef alan bu sürece itiraz ediyoruz. Murat Çelikkan'a yönelik verilen ayrımcı kararın, Türkiye'de medya çalışanları ve akademisyenlerden sonra hak savunucularının da hedefe konulması süreci ile bağlantılı olma ihtimalinden endişe duyuyoruz."

Murat Çelikkan, gazetenin başlattığı kampanyaya destek vererek 28 Mayıs 2016 tarihli Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni oldu.

Çelikkan, Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldığı ve bir günlük genel yayın yönetmenliği yaptığı gerekçesiyle, gazetenin o günkü nüshasında yer alan bazı haberler gerekçe gösterilerek 16 Mayıs 2017'de Terörle Mücadele Kanunu kapsamında terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Çelikkan'ın hapis cezasına yönelik itiraz 6 Haziran 2017 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne yapıldı, mahkeme yapılan istinaf başvurusunu 20 Haziran'da reddetti. CMK 272 maddesi gereği karar temyiz yoluna kapalı ve kesin bu karara karşı başka bir başvuru yolu bulunmuyor.

Kampanyaya katılan 56 nöbetçi yayın yönetmeninden 38'ine dava açıldı. Ceza alan 18 nöbetçi yayın yönetmeninin cezaları 2 yıl ertelenirken, katılımcılardan yalnızca Murat Çelikkan'ın cezası "duruşmadaki davranışları ile yeteri kadar pişmanlık göstermemiş olması" sebebiyle ertelenmedi.

(Bianet)