Galatasaray'ın ruhunda liderlik var

15 Ağustos 2017 Salı  |  SERBEST KÜRSÜ

2017-2018 sezonu Süper Ligin ilk haftası Galatasaray"ın Kayseri"yi 4-1 yenmesiyle noktalandı ve ilk haftanın lideri Galatasaray oldu.

Hemen maça bakalım;

Her şeyden önce Galatasaray"ın kimyası değişmiş. Son iki sezonda izleyene zevk vermeyen temposuz, sürekli yana ve geriye oynayan pozisyon fakiri Galatasaray yerine, rakibe önde basmaya çalışan, topu kazandığında bir an önce rakip kaleye gitmeyi düşünen, çabuk oynamaya çalışan bir Galatasaray gelmiş.

Belki birçok şey için konuşmak erken ama dün gece taraftar takımdan iştahlı/arzulu futbol kokusunu aldı ve ışığı gördü.

Defansın ve  Muslera"nın geçmiş yıllardaki hastalığı, yan toplardan gol yeme bir yana bırakılırsa rakibe çok fazla pozisyon vermeyen bir Galatasaray izledik. Bunun en büyük nedeni orta sahadır. Özellikle Fernando-N"Diaye ikilisi takımın tüm havasını değiştirmiş görünüyor.

Yine de defansa acil bir sol bek ile stoper takviyesi şart görünüyor. Sol kanada Asamoah"ın geleceği söyleniyor. Eğer bu gerçekleşirse en büyük sorunlarlardan biri çözülmüş olacak. Çünkü Galatasaray"ın geçen sene iki beki de yol geçen hanı gibiydi. Sabri ve Carole arkalarına atılan her topu kaçırdılar. Üstelik hücumda da yeterli katkıyı sağlayamadılar.

Feghouli"nin sakatlığı nedeniyle yaklaşık 1 ay olmayacağı düşünülürse burada dün akşam iyi bir perormans sergileyen Rodrigues yeterli olur. 
Bir başka söylenti de Arda"nın takıma döneceği yolunda. Arda takımı bozar mı? Benim şahsi görüşüm dönmemesi yolunda. Ancak egolarından arınmış, siyasete ve magazine bulaşmadan sadece topunu oynayacak 66 Arda Turan olarak dönerse katkı verir. Ancak bu saatten sonra bu çok zor görünüyor.

Ayrıca Tudor konusu da uzun uzun irdelenmeli. Neyse o da başka bir yazının konusu olur diye düşünüyorum.

Dünkü maça dair en çok beğendiklerim; Rodrigues-Gomis ve N"Diaye.

Gelecek hafta deplasmanda Osmanlı ve sonrasında Sivas maçlarını kazanarak milli maç arasına 9 puanla girmek Galatasaray"ı bambaşka bir havaya büründürür.

Dedim ya liderlik Galatasaray"ın ruhunda var.

İlhan İlmenöz

Fotoğraf: Sabah