'Dışarıdaki Gazeteciler'den Büyükada açıklaması

16 Ağustos 2017 Çarşamba  |  GÜNLÜK

Duyarlı Kamuoyuna

Hakkımızda adım adım örülen bir kumpas var. Bunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Zamanında Gülen Cemaati'nin kullandığı yöntemle basın üzerinde hem algı hem de delil üretmenin taşları döşeniyor. Tasarladıkları iddianameler için yalan bilgiler oluşturuluyor.

Büyükada'da kumpasla tutuklanan insan hakları savunucuları üzerinden Cumhuriyet gazetesi davasına dikkat çekmek, haber yapılmasını, halkın davadan haberdar olmasını sağlamak için bir araya gelen gazeteciler, haftalardır hedef gösteriliyor.

Hükûmet yanlısı Türkiye, Güneş, Sabah, Akşam ve Star gazeteleri gerçekleri yazmıyor. Yalan haberlerle biz gazetecilere iftira atıyorlar. Çıkan haberlerin yazım hatalarını geçtik, kimin nerede çalıştığı bilgileri ve haberde kullanılan fotoğraf bile yanlış.

Biz bunları düzeltmeyeceğiz. Çünkü yazılanların düzeltilecek bir yanı yok. Hiçbirisi doğru değil.

Ancak biz bu haberleri yazan kişiler ve gazeteler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz, bulunacağız.

24 Temmuz'daki Cumhuriyet gazetesi davası 11 Eylül'e ertelendi. Hükûmet yanlısı gazeteler, kurduğumuz WhatsApp grubunun isminden hareketle 24 Temmuz'da "kargaşa" çıkacağını, ikinci bir Gezi'nin planladığını yazdı. Gezi olmadı. Kaos çıkmadı. Sadece Cumhuriyet gazetesinin hapisteki çalışanları hâkim önüne çıktı. Bizler bu davayı takip ettik, mahkemede olanları yazdık, anlattık. Çünkü sadece gazetecilik yapıyoruz.
Ve sadece gazetecilik yapmaya, hakikatleri halkla paylaşmaya devam edeceğiz.

-Dışarıdaki Gazeteciler-