Trump ne yaptığını biliyor mu?

19 Ağustos 2017 Cumartesi  |  SERBEST KÜRSÜ

Donald Trump nereye gidiyor, giitiği yönü bilinçli olarak mı belirliyor yoksa dümeni  olayların akışına göre çevirerek tartışmalı zeminlerden kaçmaya mı çalışıyor, yoksa tartışmaya bodoslamadan bir darbe vurmaya mı çalışıyor ya da ne yaptığını biliyor mu?

Göreve geldiği günden beri  neredeyse skandalsız tek bir  günü geçmeyen Trump, altı aylık görev süresi içinde kadrosundaki kilit isimlerin çoğunu uzaklaştırmak zorunda kaldı. Son olarak, Charlottesville'de ırkçı bir güruhun düzenlediği protesto gösterilerinden sonra, aşırı sağcıları tek sorumlu olarak kınamayı reddettiği için büyük tepki çeken ABD Başkanı, iktidar yürüyüşündeki en önemli yol arkadaşı, aşırı sağcı ideolog Steve Bannon'u da görevden uzaklaştırmak zorunda kaldı.

Bannon'un da gidişiyle ortaya çıkan fotoğrafta görünen şu: Beyaz Saray, askerler, Wall Street bankerleri ve Trump'ın kendi ailesinin güdümünde ve Yahudi olan damat Jared Kuşhner ailenin en etkili ismi.

Peki bu kadro, Trump'ı kendi yarattığı bataklıktan çıkartabilecek mi?

ABD Başkanı göreve gelişinden beri kendisine açılan bütün siyasal krediyi bir mirasyedi gibi harcadı ve harcamaya da devam ediyor.

Aşırı sağcıların protesto gösterilerinden sonra ısrarla sürdürdüğü  söylemi nedeniyle, iş dünyasının önde gelen isimlerinin ardarda istifası sonucu, Trump iki danışma konseyini feshetmek zorunda kaldı, çünkü konsey üyeliğine devam etmek isteyen kimse kalmadı.

Önceki Başkan Barack Obama'nın imzasını taşıyan sağlık sigortası yasasını iptal edip yerine daha işveren yanlısı bir sağlık sigortası yasasını ABD Senatosu'ndan geçiremedikleri için Cumhuriyetçi Parti senatörlerini de aşırı sert ifadelerle eleştirdiği için Senato'da da fazla dostu kalmayan Trump, daha üç buçuk yıl nasıl ülkeyi yönetecek? Kiminle ittifak yapacak?

Trump'ın yedinci ayına giren üzere olan başkanlık dönemine baktığımızda, ülkenin her kesiminden destek alan tek kararının Suriye'ye füze saldırısı düzenlemek olduğunu görüyoruz.

Bildiğimiz başka bir şey daha var: Trump, daha önceki başkanların hiçbirinin başvurmadığı bir yola giderek, Beyaz Saray'daki ilk gününde, başkanlık yemininin hemen ardından ABD seçim kuruluna başvurarak 2020 seçimlerinde de aday olacağını bildirdi.

Eğer Trump bu derecede uzun soluklu bir siyasi maratonu koşmak için yola çıktıysa, normal koşullarda kafasında bir plan olmalı; ama bugüne kadarki siyasi performans  nefesinin uzun koşuya yetecek derecede güçlü olduğunu göstermiyor.

Devlet yönetmenin şirket yönetmekten farklı olduğunu ancak anlamaya başlayan Donald Trump, acaba ABD silahlı kuvvetlerinin başkomutanı olarak, Suriye füze saldırısından ilhamla kendi konumunu sağlama almak için ülkesini yeni bir savaşa sürükler mi?

Denebilir ki Trump savaş kararını Pentagon'daki üst düzey kadronun onayı olmadan alamaz. Evet olabilir.

Ama unutmamak gerekir ki, askerler ve ordular savaşmak için vardır, askeri sanayi kompleksi de yeni silah ve teçhizatın üretilmesinden hep iyi para kazanmışlardır.

"War is good for business, business is good for America." (Savaş işlerin açılması için, işlerin açılması da Amerika için iyidir)

Cengiz İzmirli (mahlas)