Silivri'de 300 gün

27 Ağustos 2017 Pazar  |  GÜNLÜK

Cumhuriyet Gazetesi davasında tutuklulukları devam eden Kadri Gürsel, Ahmet Şık, Akın Atalay ve Murat Sabuncu, cezaevindeki 300. günlerini geride bıraktı.

"Dışarıdaki Gazeteciler", Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve çalışanlarının tutukluluğunun 300. gününde, özgürlük talebiyle yeni bir sosyal medya kampanyası başlatarak Cumhuriyet davasının 11 Eylül'de Silivri'de yapılacak olan ikinci duruşmasına katılma çağrısı yaptı.

Twitter'dan paylaşılan fotoğraf ve videolarla yapılan çağrıya çok sayıda gazeteci destek verdi, #GazetecilereÖzgürlük etiketi, Twitter'ın Türkiye gündeminde ikinci sıraya yükseldi. Paylaşılan mesajlarda, "Cumhuriyet iddianamesinin trajikomik çöküşü. Savcı: Soruşturmayı başlatan savcı FETÖ üyeliğinden 2 kez müebbet hapis istemiyle yargılanıyor. Tanık: Fethullah Gülen'in yıllarca sağ kolu olan Hüseyin Gülerce. Sanık: İmamın Ordusu'nu yazan Ahmet Şık." ve "Bugün kumpasın 300. günü. Cumhuriyet'e özgürlük" ifadeleri yer aldı. Tutuklu Cumhuriyetçilerin fotoğraflarının üzerinde isimleriyle birlikte 'Özgürlü. Hemen Şimdi' sloganı da yazıldı.

(Cumhuriyet, Medya Günlüğü)