Ve Türkiye'ye Rus domatesi geliyor!

07 Eylül 2017 Perşembe  |  KÖTÜ

Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi geride kaldı ama "domates tartışması" hala devam ediyor.

Türkiye ne kadar ısrar ederse etsin Ruslar "Nuh diyor peygamber demiyor" ve Türk domatesinin iç piyasaya dönüşüne bir türlü izin vermiyor.

Milliyet'in ekonomi sayfasındaki bir haberi görünce şaşırmamak mümkün değil çünkü habere göre şimdi Rusya Türkiye'ye domates satmaya başlayacak.

"Rusya: Türkiye'ye domates sevkiyatı küçük gruplar halinde başlayabilir" başlıklı haberin devamında, "Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye'ye domates sevkiyatının küçük miktarlarla başlayabileceğini, ancak sevkiyatların ülkede domates hasatının gerçekleştiği dönemde yapılmayacağını söyledi" deniliyor.

Yani, biz Rusya'ya domates satmaya çalışırken meğerse Ruslar bize domates satma peşindeymiş!

Fakat haberin devamında kafa karıştıran bir cümle var:

"Tkaçev "Türkiye'den domates alacağız, ancak bu kısıtlı miktarda olacak ve Rusya'da domates edinildiği dönemde gerçekleşmeyecek" dedi.

Nasıl yani?

Rusya domates mi satacak domates mi alacak?

Milliyet'teki haberin kaynağı Rus Sputnik Ajansı.

Sputnik'in Türkçe sayfasına baktığımızda orada da Rusya'nın Türkiye'ye domates satmasından söz ediliyor.

Bu sefer Rus kaynaklarına bakıyoruz.

Rus haberlerinde Türkiye'ye domates satmaktan söz edilmiyor, tersine küçük partiler halinde alım yapılabileceği söyleniyor.

Yani Milliyet, Sputnik'in yaptığı çeviri hatasının kurbanı olmuş fakat bir editör de çıkıp "Bu haberde bir gariplik var, biz Rusya'ya domates satmaya çalışmıyor muyduk" diye sorma gereği hissetmemiş. Zaten haber doğru olsa mutlaka birinci sayfadan verilmesi gerekiyor.

Kısacası hatanın kaynağı Sputnik ama Milliyet de "hemen kopyala yapıştır, sakın sorgulama" alışkanlığının kurbanı olmuş! Ama mesela Hürriyet haberi Moskova'daki muhabirinden verdiği için aynı golü yememiş ve haberi doğru vermiş.

Son bir not: Rusya Tarım Bakanı'nın soyadı "Tkaçev" değil, "Tkaçov"!