UEFA sopası indi inecek

08 Eylül 2017 Cuma  |  MENTOR

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, daha önce ceza almış olsalar bile Mali Kriterleri (FFP) çiğneyen kulüplere acımayacaklarını söyledi; üstelik bu sözünü bir ay içinde bir çok defa tekrarladı.

Ayrıca ilk konuşmasında "futbol" dışına çeşitli şekillerde para aktarılmasını hoş görmeyeceklerini belirtti.

Avrupa futbolunun çok güçlü isimleri ki, Ceferin de bunu tekrarladı, devlet futbolcu alamaz diyor, burada kast edilen PSG ve Manchester City.

Her üç başlık da bizi yakından ilgilendiriyor.

Galatasaray ve Beşiktaş mali kriterlerden ceza aldı, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor ise kriterlere uymadıkları için anlaşma yaptılar.

Futbolumuzda devlet desteği almış yürümüş, devlet kaynaklı sponsorlar, bedava statlar, belediye takımları, ödenmeyen vergiler UEFA'nın PSG ve City olaylarından sonra eskiden hoşlanmadığı yeni dönemde ise hiç acımayacağı ve futbolu yozlaştırdığını düşündüğü kavramlar.

Kulüplerimizi futboldan derneğe aktarıp tükettikleri para bir kaç milyar dolar seviyesine gelmiş.

Ayrıca FIFPro raporuna göre Türkiye futbolcuların çalışma şartları açısından en kötü durumda olduğu ülke, yine UEFA raporlarına göre en yaşlı lig, en borçlu lig hatta en çok zarar eden lig. 

Ayrıca Avrupa futbolunun gelirinin neredeyse % 80'ni beş büyük ligden gelirken sadece % 60'nın onlar alıyor futbola hiç bir şey vermiyoruz, adeta Avrupa futbolunun sırtında kambur, onu sömüren bir asalak konumundayız.

Oyuncu yetiştirmiyoruz, seyirci sayısı giderek düşüyor, güven kalmamış, hiçbir ilke veya ahlaki değer yok, hakem çetelerinden ve liyakat yerine ahbap çavuş ilişkilerinin konulduğu çürümüş bir sisteme dönüşüyoruz.

Futbol kulüplerimiz hakkında "para aklama" iddiaları bile var. 

Geçen yıl UEFA anlaşmasına göre 20 milyon avro zarar etmesi gereken Fenerbahçe 37 milyon avro, genel kurallara göre 5 milyon avro zarar etmesi gereken Galatasaray 75 milyon avro zarar etti. (Rakamlar tahminidir TL. tutarlar ortalama kur ile avroya çevrilip yuvarlanmıştır.) Bu sene her ikisi de Avrupa Ligi'nden elendi, yaklaşık 60-70 milyon TL. gelirden oldular, Fenerbahçe'nin henüz forma sponsoru bile yok. Yani seneye zararlarının azalacağını düşünmek ve bu tutarda büyük Mali Kriter uyumsuzluğunu yukarıdaki açıklamaları yapan UEFA'nın görmezden geleceğini düşünmek biraz safdillik olur.

Mali Kriterler konusunda Federasyon'un çoğu rezaleti görmezden geldiği ve kuralsızlığın sistemleştirildiğini UEFA'nın da görmüyor olması mümkün değil.

Sonuç; bence seneye bizi mali kriterler konusunda çok ağır yaptırımlar bekliyor olabilir, tüm ligin cezalandırılması,hatta bizi Asya'ya göndermeleri bile söz konusu olabilir.

Ama her halükarda ceza veya cezaların olacağını ve şampiyonumuzun 2017-2018 sezonundan sonra doğrudan Şampiyonlar Ligi gruplarına alınmayacağını düşünüyorum.

Bu bütünü kapsayan yıkımdan Fenerbahçe'nin etkilenmemesi mümkün değil, elbette zarar görecektir ama Fenerbahçe'nin dinamikleri onu bu çukurdan çıkarabilir.