Fenerbahçe'nin kurtuluşu

10 Eylül 2017 Pazar  |  MENTOR

Fenerbahçe için söylenecek çok fazla söz yok maalesef, başarısızlığın nedenleri açık. Takım kalitesi daha önce söylediğim gibi kimsenin gerisinde değil. Nedenler o kadar belirgin ve belirleyici ki bunlardan herhangi birinde yapılacak olumlu yönde bir değişiklik Fenerbahçe'yi başarıya götürür.

Futbolculara nefret kusan, gerçek nedenleri görmeyenler ise sosyal medyada aktif, büyük çoğunluğu gerçek yaşamda başarısız ve saygı görmeyen insanlar. 

Yetersiz ve başarısız gerçek dünyalarının aksine, sanal ortamda kendilerine değerli oldukları hissini yaratan, merkezinde kendi egolarının olduğu bir dünya kuruyorlar ve önüne gelene küfür ediyorlar, sonra da sanal dünyadan aldıkları sahte adrenalin ile mutlu oluyorlar, bunların uyuşturucu bağımlısı keşlerden farkı yok. Elbette içlerinde çektikleri acıdan dolayı kontrolü kaybedenler vardır, onlar çabuk toparlıyorlar ama bu bağımlıların büyük çoğunluğu sistemli olarak nefret edecekleri bir hedef üretiyor.

Fenerbahçe'nin ilk sorunu yönetimdeki çağdışı ahbap ve çavuş ilişkilerini kurumsallaştıran anlayış. Fenerbahçe'nin tüm başarısı kardeşlerin futbol düzeyine veya ne kadar puta taptıklarına bağlı olan futbolculardan oluşan dar bir alana sıkışıyor, liyakatın yerini yağcılık alınca bu çirkin düzenin içinde gelen iyi futbolcular da kaybolup gidiyor. Umutlarını, motivasyonlarını yitirip paralarını alıp günlerini doldurmaya bakıyorlar.

İkinci büyük sorun, birincinin yarattığı ortamdan kaynaklanan ortamı yönetime yağcılık ve Fenerbahçeli'nin artık mantıksız hatta aptalca hale gelmiş duygusallığını kullanarak vasat altı kalitelerine rağmen Fenerbahçe formasını veya görevlerini  gasp eden çıkarcılar. Fenerbahçe sevgisi adı altında Fenerbahçe'den çıkar sağlayanlar. Eğer Fenerbahçe son oynadığı 4 lig maçında sadece iyi bir kaleciye sahip olsa 12 puan toplardı.

Üçüncü ise, liyakat yerine bir takım başka nitelikleri nedeniyle Fenerbahçe kalitesinde olmayan teknik direktörlerin görevlendirilmesi ki bu da birincinin türevidir. Fenerbahçe sadece iyi bir teknik adamla bile 12 puan alabilirdi çünkü o teknik adam muhtemelen onu tüm yetersizliğine rağmen oraya getiren ilişkiler yerine sahada başarıyı düşünür, ilk maçtan sonra hatalı gol yemeyi sistem haline getirmiş bir kaleciyi oynatmazdı. Eğer ikinci kaleci birinci kaleciden daha kötü ise, bu birinciden daha büyük skandal çünkü takım her halükarda "kötü kalecinin" sürekli ilk 11 oynaması üzerine kurulmuş demektir ve büyük bir yönetim ve teknik adam yetersizliğine işaret eder.

Dünkü maça da bu çerçevede bakmak gerekir, 3 nedenden kaynaklanan 3 büyük sorun yenilgiyi hazırladı;

Yönetsel beceriksizliğin tavan yapması sonucu geç gelen transferler -ki artık Fenerbahçe'de sistem haline gelmiştir- yaşanan uyum sorunu.

 Diğer bütün futbolcular uyum sorununa rağmen elinden gelen herşeyi yaparken her topu saçma degajlarla rakibe atıp sonra da gelen her topu içeri alan, değil sahada malzeme ekibinde olması mucize bir kaleci..

Galip gelinmesi gereken maçta iki kere sağ bek değiştiren bir teknik direktör.

Takım sahada rakibini ezer hale gelmiş, ikinci gol atılmıştı ve bunun en önemli iki aktörü Dirar ve İsla idi, o ana kadar iki net ortası Fenerbahçe'nin ceza sahasında çoğalamaması nedeniyle heba olan Dirar özellikle göze çarpıyordu. Hocalarının savunma takıntısına rağmen orta saha ve rakip ceza sahasında sürekli eksik kalan hücum hattı 2 gol bulmayı başaracak kadar iyi idi.

Galibiyetin gelmesi işten bile değildi ama hoca korkuyordu, korku sonuç verdi, İsla'yı çıkarıp Dirar'ı alarak işleyen sağ kanadı felç etti, galibiyet gereken bir maçta ikinci sağ bek değişikliği yaparak rakibi üzerine çekti ve maçı kaybetti.

Santrafor sokup o ana kadar en iyi ortaları yapan sağ kanadı felç etmek, sahaya savunma ağırlıklı bir kadroyla çıkıp çuvalla gol yemek, sahada en başarılı oyuncuların stoperlerin iken tüm savunma ağırlıklı tercihlere rağmen sürekli çuvalla gol yemek çok açık yetersizlik işaretleridir.

Sonuç; Fenerbahçe'nin bugünkü başarısız durumuna neden olan şey kötü yönetim anlayışı, kötü kaleci ve kötü teknik direktör performansıdır. İkinci ve üçüncüyü yaratan kötü yönetimdir ama şu anda yönetim değiştirilemez, yol yakınken kaleci ve teknik direktör değişikliği şampiyon olmamızı sağlayabilecek tek çözümdür.

Kalecisi hariç tüm Fenerbahçeli futbolcuları alnından öpüyor ve önlerinde eğiliyorum, Fenerbahçe kadro kalitesinin üst düzey olduğunu gösterdiler.

Önceki yazımda bu kadar açık gerçeği görmeyenler için FETÖ/PDY artığı demiştim yanılmışım, öyleler de var ama çoğunluğu sadece sosyal medyada mastürbasyon yapıyormuş...