FIFA, UEFA ve kurumsal ahlaksızlık

14 Eylül 2017 Perşembe  |  MENTOR

FIFA ve UEFA ile ilgili yolsuzluk ve çirkinlikler kitaplara konu oluyor, rüşvet, zimmet, kayırma, ahlaksızlık sistem halini almış tüm bunlara rağmen hala bu ülkede çıkıp UEFA karar verdi diye cümle kurabilen insanlar var. Artık bu insanların ya FETÖ/PDY artığı ya da ahlaksız ve yozlaşmış çarkın parçaları olduğunu düşünmek için "comfortable satisfaction" yani makul şüphe var.

FIFA ve UEFA boğazına kadar pisliğe batmış, en pisleri de İnfantino ama ABD, Kanada ve Meksika ile ortak dünya kupası rüşveti ile susacak gibi görünüyor.

FIFA'nın üzerindeki pisliği görüntüde silmek için FIFA'ya aldıkları Maduro ve Garcia'yı ihtiyaçları kalmadığı için kovdular. Maduro ve Garcia öyle sıradan insanlar değil, biri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde hakimlik yapmış, avukat ve bakan diğeri ise yaşamını kartellerle suç örgütleri ile mücadeleye adamış kahraman bir savcı. 

Eski Portekizli Bakan, avukat ve FIFA etik kurulu eski üyesi Maduro İngiltere Parlamentosu Spor Komisyonuna yaptığı açıklamada FIFA kurumlarının bağımsız olmadığını, bağımsız kurullara arzu edilen kararların çıkması için baskı yapıldığını ya da kararların uygulanmadığını söyledi.

Bu açıklama Fenerbahçe davası için çok önemli çünkü şimdi FIFA başkanı olan İnfantino ve rüşvet aldıkları için suçlanan, tutuklu olan ve spor yargısı tarafından mahkum edilen Villar ve Platini ile birlikte dava esnasında UEFA İcra Kurulunda idi, bu durum Fenerbahçe UEFA kararının tarafsız ve sağlıklı bir yargılama sonucu oluşmadığı konusunda önemli bir kanaat oluşturuyor.

Rusya, Mutko ve İnfantino çıkar ilişkileri tavan yapmış durumda. 

Fenerbahçe şike yapmış olsaydı eğer bu kirli sistemde asla ceza almazdı.

Bilemedin 5-10 milyon avrolukluk iş, bana inanmıyorsanız 3 Temmuz döneminde FIFA ve UEFA İcra Kurulu üyesi Villar'ı rüşvet, görevi kötüye kullanıp çıkar sağlama ve resmi evrakta sahtecilikten tutuklayan İspanyol polisine sorabilirsiniz. 

Siz bakmayın Villar'ın İcra Kurulu üyeliğine, aslında tek başına FIFA ve UEFA olduğunu herkes biliyor.

Sahi bu Villar döneminde Türkiye'den kimlere UEFA'da ve FIFA'da görev verilmişti, hatırlayalım...

Federasyon da görev yapan bir hukukçu UEFA Disiplin Müfettişi olarak atanmıştı.

3 Temmuz Federasyonundan başka biri UEFA Pazarlama Komitesi Başkan yardımcısı olmuştu.

Sonra da yine Federasyonda görev yapan, Villar ile sosyal medyada çekilmiş fotoğraflarını paylaşan bir hanımefendi hem FIFA ve UEFA'da danışmanlık yaptı, yapıyor.

Bu üçlünün üç ortak özelliği olması sanırım 3 Temmuz açısından ilginç bir tesadüf.

Üçü de 3 Temmuz'da Federasyonda görev yaptılar,

Üçü de Villar döneminde UEFA ve FIFA'da görev yaptı.

Üçü de Galatasaraylı'ydı ve 3 Temmuz sonrası Galatasaray'da görev aldılar.

Bunlardan birinin 2010 yılında ECA yönetim kurulu üyesi olurken Fenerbahçe'nin tam desteğini aldığını ve Galatasaray kulübünün tarihindeki nadir Fenerbahçe teşekkürlerinden birini bu vesile yayınladığını da paylaşmak lazım.

Ben yazdım düşünmek size kalmış.

FIFA ve UEFA pisliğini okumak isterseniz Simon Kuper detaylı yazmış:

http://www.nybooks.com/articles/2017/09/28/soccers-culture-of-corruption/