Dursun Özbek'in 'kulakları'

18 Eylül 2017 Pazartesi  |  KÖŞE YAZILARI

Taraflar arasındaki rekabet, Türkiye'de futbolun en önemli unsurlarından biri.

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın aralarında oynadıkları derbiler sadece puan tablosu açısından değil, taraflar arasındaki rekabet açısından da hayati önem taşır.

Değişmeyen gelenektir, bir derbi maçının ertesi ilk pazartesi günü ilkokullardan başlayarak işyerlerine kadar her yerde rakip taraftarlar birbirlerine "takılır".

"Takılmak" aslında olumsuzluk içermeyen bir ifade.

Kazanan takımın taraftarları yenilen takımın taraftarlarını değişik yollarla kızdırır.

Bu şekilde yapılan "takılma" eğlenceli bile kabul edilebilir, yenenler zaferin tadını çıkarır, yenilen mecburen sineye çeker, bazen isyan eder ama sonuçta bu işin tuzu biberidir, zaten akşam olduğunda espriler bayatlamaya, takılmak sabah olduğu kadar keyif vermemeye başlar. Taraftar gözüyle bakıldığında, yenince kızdıracak kimse yoksa galibiyet o kadar keyif vermeyebilir.

Yenilen ya da daha önemlisi şampiyonluğu kaybeden taraftar için önemli olan rakip takımın aldığı sonuçtur. Eğer o rakip şampiyon olmuşsa keder ikiye katlanır, yok o da başarısızsa sezonun üzüntüsü daha kolay atlatılır.

Türkiye'de çoğunluk makul sınırları içinde kabul edilebilecek "takılma"yla yetiniyor, okulda, işyerinde ya da evde rakip takımın taraftarını kızdırarak bir anlamda eğleniyor.

Fakat rekabeti daha ileri götüren taraftarlar da var.

Eğlenmek, takılmak tamam ama belaltına vurmaya gelince işin rengi değişiyor.

Bunları yazmamızın nedeni Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek'le ilgili sosyal medyada dolaşan bir fotoğraf, daha doğrusu bir Photoshop çalışması.

Yukarıda yer alan fotoğraf fiziksel bir unsuru abartılı bir görüntüye dönüştürerek alay etmeye çalışmış, yani belaltı vurmuş. Özbek'in kulaklarının Fenerbahçe-Galatasaray rekabetiyle herhangi bir ilgisi yok.

Bu fotoğrafı gören Galatasaray taraftarları "şaka" olarak algılayıp gülmüş müdür yoksa sinirlenmiş midir?

Herhalde ikincisi.

Ama diğer yandan Galatasaraylı taraftarlardan bir bölümünün Fenerbahçe'den "Fenev" diye söz ettiği sır değil. Bu da Fenerbahçe Kulübü Aziz Yıldırım'ın konuşmasından yola çıkarak üretilmiş söz.

Peki, Özbek'in fotoğrafına kızanlar "Fenev" denilmesine tepki gösteriyor mu?

Ya da Galatasaraylı taraftarların Yıldırım'la dalga geçmeye çalışmasına kızan Fenerbahçe taraftarları Özbek'in fotoğrafına tepki gösteriyor mu?

Rekabet, takılmak, kızdırmak güzel, hakaret ve belaltı vurmak çirkin.