Medyada büyük uzlaşma

18 Eylül 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, trafik kazasına karışan otobüs firmalarının adının açıklanması konusunda medya kuruluşları arasında varılan anlaşmayı bu haftaki köşe yazısında şöyle açıkladı:

Hürriyet ve Anadolu Ajansı, ortak bir çalışmayla trafik kazalarında uygulanacak ilkeleri belirledi.

Trafik kazasına karışan otobüs firmalarının adının haberlerde yer almasını öngören kılavuz üzerinde büyük bir uzlaşma sağlandı. AA ve Hürriyet ile birlikte 26 medya kuruluşu bugünden itibaren kaza haberlerinde bu ilkeleri uygulayacak ve firma adının gizlenmesi dönemi sona erecek.

Kaza yapan otobüs firmalarının ayrıcalığı ne? Okurlar buna bir türlü anlam veremediklerinden hemen her kazadan sonra kazaya karışan otobüs firmasının adının haberde neden gizlendiğini soruyorlardı.

Okur Temsilcisi olarak yasal durumu inceledim ve firmaları peşinen suçlayıp, haksız biçimde karalamadan nesnel haber yazdığımız, hatta firmanın görüşüne de yer verdiğimiz takdirde, bunun gazetecilik meslek etiği açısından sorun oluşturmayacağı sonucuna vardım. Gazetecilik açısından otobüs firmalarının hakkında haber yazılan diğer kurum ve kuruluşlardan bir ayrıcalığı olamazdı. Olumlu ya da olumsuz gelişmeleri içeren her haber mutlaka "Kim" sorusuna cevap vermeli. Bu görüşümü bugüne değin defalarca bu köşede dile getirdim.

Sabah yazarı Hıncal Uluç da benimle aynı görüşte. Kazaya karışan otobüs firmalarının adının açıklanmasını ısrarla savundu yazılarında. Uluç, 17 Ağustos'ta, haberlerinde otobüs firmalarının adını yazmayan Anadolu Ajansı'nı da eleştirdi. Bunun üzerine AA Genel Müdürü Şenol Kazancı, Uluç'a mektup göndererek, "firma adının yazılmasında hukuki engel olduğunu" savundu.

Yazının devamını okumak için tıklayın