Neyin tribini yapıyorsun?

18 Eylül 2017 Pazartesi  |  MENTOR

Fenerbahçe'nin çok iyi bir takımı ve çok kötü bir hocası var.

Dün akşam Fenerbahçe takımı futbol adına yapılması gereken ne varsa yaptı, daha önce de yazmıştım tekrar ediyorum Türkiye'nin en iyi kadrosu Fenerbahçe'de. Cenk Tosun Gaziantep'ten Beşiktaş'a talibi olmadığı için gitti, Fenerbahçe ve Galatasaray istese belki de Beşiktaş'a gitmeyecekti ama Ozan, Alper, HAK, Topal Fenerbahçe'ye geldiklerinde herkes peşlerindeydi. Sorun kadro kalitesinden çok Cenk bu hale gelirken diğerlerinin sürekli geri gitmesine neden olan Fenerbahçe'deki nefret ve kayırma ortamıdır.

Dirar çok iyi bir oyuncu tek suçu Aykut Kocaman tarafından alınmış olması, Fenerbahçe taraftarının çok büyük bir kısmı Aykut Kocaman'ı sevmiyor, sırf o aldığı için de Dirar'a haksızlık ediyorlar. Defansa yardım ediyor, oyun görüşü iyi, sıkışmış oyunda bile orta değil ceza sahasına pas atabiliyor, Lens  gibi at önüme koşayım attığın topun % 70'ini de kaybedeyim tarzı bir oyuncudan çok ama çok iyi. Lens yerine Dirar'ı tercih   eden kimse Allah ondan razı olsun hem rakibe büyük bir hata yaptırdılar hem de kadro kalitesi arttı.

Türk spor medyası hem futbol bilmiyor hem de Fenerbahçe düşmanı, öyle olunca Isla, Neto gibi bu ligin çok üzerindeki futbolcuları görmüyorlar bile düşmanlık diyeceğim ama değil o düzeyde futbol bilgileri yok.

Bence oynanan 5 haftanın iki süper yıldızı Neto ve Isla'dır. tek satır okuyamazsınız medyada çünkü onları görecek futbol görüşü yok medyanın.

Valbuena için zaten söze gerek yok, bu hafta topla oynamayı makul düzeye çekince hem kendi performansı hem de takımın performansı arttı.

Janssen de tam isabet. Sözü uzatmayacağım Fenerbahçe herkesten iyi bir kadro kalitesine sahip ama çok kötü bir hocası var, o kadar kötü ki Alanya maçında nereye elini atsa adeta çürüttü.

Sahanın en kötü iki adamı teknik direktörün tercihini ifade eden HAK ve Neustadter idi. HAK için tek söyleyebileceğim "komple felaket" ne depar ne orta ne de savunma her açıdan maçın en kötü adamıydı. Geçen hafta oldukça iyi oynayan İsmail Köybaşı'nın yerine oyuna onunla başlamak bırakın bir teknik direktör tercihini, saçmalıktı. Sahanın en kötü ikinci adamı Neustadter'di bütün pozisyonlarda plastik manken kadar kolay geçildi, oyuna katkısı yok ve sürekli top kaptırıyor. Peki böyle bir adamı teknik direktör niye oynatır? Denilebilir ki kadroda başka stoper yok ve Skrtel sakat. Fenerbahçe hocasının düzeyi takıma zarar veren bir stoperi sırf öz geçmişinde stoper yazıyor diye doğrudan ilk 11'e yazacak kadar sıradan olabilir mi? Olamaz, bu yaratıcılıktan uzak ezber davranışı Fenerbahçe hocası olamayacak bir vasatlığı ifade eder.

Böylesine ağır bir zaafiyet yaratmak yerine kadro içinden daha yararlı bir çözüm bulunamaz mıydı, atıyorum böyle kötü bir performans varken Souza oynasa daha mı kötü olurdu? Bence olmazdı. Hakan Cinemre Neustadter'den çok daha iyi stoperdi Neustatdter'in takımı sabote eden performansına mahkum oluyorsan niye sattın Hakan'ı? Sorumlu kim?

Zaten takım çok iyi iken puan olarak karşılığını alamamış olması da Teknik Direktörünün yetersizliğinden kaynaklanıyor, her hafta çuvalla gol yiyen Volkan Demirel'i ısrarla oynattı ve sonuç ortada, Kameni de güven vermiyor ama Volkan'dan daha iyi, skor 3-1 iken pozisyonda uyumayıp erken çıkarak açıyı kapattığı pozisyonda Volkan muhtemelen çakılı kalır ve 3-2'den sonra dağılır 1 puanla İstanbul'a dönerdik.

Volkan demişken, ısınmaya çıkmamış, kenarda da bir tripler falan sanırsın bugüne kadar hiç gol yememiş de hakkını yemişler, Fenerbahçe'nin en az 5 puanını çaldın neyin tribi, son 5 yıldır yandaş müteahhit dışında hiç bir şey değilsin, yönetime yakınlığın sayesinde hak etmediğin paraları alıp Fenerbahçe'yi yakıyorsun. Derhal kadro dışı bırakılsın derdim ama Fenerbahçe'de Volkan Demirel'i kadro dışı bırakacak bir teknik adam otoritesi yok.

Sonuç; kadro kalitesi falan saçmalık, Fenerbahçe'nin kadrosu yandaşlığa prim veren çağdışı yönetim politikasıdır. Ersun Yanal gibi başarılı adamları kovan onların yerine yetersiz hocaları getirip Fenerbahçe'yi değil kendini seven anlayıştır.