...Ve Nevşin Mengü ayrıldı

21 Eylül 2017 Perşembe  |  GÜNLÜK

CNN Türk ile haber spikeri Nevşin Mengü'nün yolları sonunda ayrıldı. Uzun süre CNN Türk'te haberleri sunan Mengü, geçen aylarda yayından alınmıştı. 

CNN Türk yönetimi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmeye ilişkin olarak, "Girdisi çıktısı, oturdusu kalktısı toplam 23 dakika sürdü" ifadesi nedeniyle iktidara yakın bazı medya kuruluşları ve yazarlar tarafından ağır ifadelerle eleştirilen kanalın ana haber spikeri gazeteci Mengü'yü yayına çıkarmama kararı almıştı. Mengü'nün CNN Türk'te çalışmaya devam edeceği ancak artık ana haber bültenlerini sunmayacağı bilgisi öğrenilmişti.

Nevşin Mengü'nün istifa haberini önce Uğur Dündar Twitter üzerinden şöyle duyurdu:

"Değerli haberci Nevşin Mengü sağlam kişiliğine uygun davranışla CNN Türk'ten istifa etti. Böylece meslek siciline onurlu bir sayfa ekledi..."

Kısa süre sonra da Mengü kendisiyle ilgili haberi Twitter'dan, "Severek ayrıldık :) olur bazen öyle. Hayırlısı olsun" mesajıyla doğruladı.

NEVŞİN MENGÜ KİMDİR?

Babası politikacı Şahin Mengü'dür. 1982 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Kastamonu İnebolu'ludur. İlköğretimini Ankara'da, Ortaöğretimini Ted Ankara Koleji'nde, Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde ve Yüksek Lisan eğitimini ise Galatasaray Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

2005 senesinde Kanaltürk Televizyon kanalında tv hayatına adım atmış, yine bu kanalda ilk olarak Kadınlar Kulübü programının sunuculuğunu gerçekleştirmiştir.

Bir yıl sonra Habertürk'te muhabirliğe başlayan Mengü, One Ajans tarafından gelen Tahran muhabirliği teklifi üzerine bu kanaldaki görevini bırakmış, 1,5 yıl Ajansın Tahran temsilciliği yapmıştır. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'na prodüksiyon ve iletişim hizmetleri sağlayan One Ajans'ta bir süre görev alan sunucu, altı ay Hürriyet Gazetesi'nde de çalışmıştır.

Temmuz 2011'de mensubu bulunduğu medya grubu DYH'in bünyesindeki Kanal D'nin ana haber sunucusu Mehmet Ali Birand'ın sağlık sorunları nedeniyle yayın yapamaması sonucu aynı gün içinde iki farklı televizyon kanalında ana haber bülteni sunarak televizyonculuk tarihine geçmiştir.

(Medyaradar, Medya Günlüğü)