Derbi ve QTM

24 Eylül 2017 Pazar  |  MENTOR

"Quality Turkish Media", yani Kaliteli Türk Medyası! Pierre van Hooijdonk tarafından futbol literatürümüze kazandırılmış bir sözcük, elbette içinde ironi var, kaliteli derken aslında Türk medyasının yetersizliğine ve kalitesizliğine vurgu yapıyor.

PVH'den bu yana çok şey değişti medyada, artık çok daha kötüler, hiçbir şeyleri kalmadı, sadece kötü Fenerbahçe satıyorlar onun dışında vitrinde hiçbir ürünleri yok. Futbol medyasından bilmediğiniz hiçbir kavramı öğrenemezsiniz, okuduğunuz hiçbir yazı ufkunuzu açmaz, yeni şeyler öğrenme istediği doğurmaz, okuduğunuz her satırın doğru arayışı değil eyyam ve rating için olduğunu bilirsiniz. Sattıkları tek ürünleri var o da "Kötü Fenerbahçe" başka da bir şey yok.

Dün önemli bir adım attı Fenerbahçe, ben de galibiyetin tadını çıkarmak için pazar sabahı bir kaç yazı okuyayım dedim, lanet olsun okumaz olaydım, üçüncüden sonra okuyamadım.

Akşam Mehmet Demirkol'u dinlemiştim, sabah yazısını okudum, sonra Uğur Meleke, sonra da Serdar Ali Çelikler, her üçü de Fenerbahçe düşmanlığı satmış, onun dışında bomboş yazılar, her üçü de Cenk'in penaltısını görmüş ama Quaresma'nın maçın başında Souza ( yanılıyor olabilirim kime attığını göremedim ama attığı tekme netti, üstelik kramponun altı ile kasıtlı ve yaralayıcı idi) sonrasında da Valbuena'ya attığı tekmeyi görmemişler ya da görmüşler işlerine gelmemiş çünkü onu yazınca kötü Fenerbahçe satamazlardı. Cenk'in penaltısını gören Quaresma tekmeleri atarken BJKTV seyreden insanların tarafsız yorum yaptığı iddiası komiktir.

Meleke yazmış, Demirkol  datelevizyon programında  Negredo"nun golü ofsayt değildi nizami goldü" dedi, hadi ya hangi gol! Ofsayt mı değil mi bilmem de nasıl gol oluyor çünkü hakem düdük çalmış, Kameni ellerini kaldırmış, kaleci ve defans topu bırakmıştı, kafasından nizami gol uydurmak nasıl tarafsızlık oluyor?

Serdar Ali Çelikler demiş ki; Quaresma'yı atmasa Neto'yu, Atiba'yı atmasa İsmail'i atmazdı, yani iki Fenerbahçe'li oyuncu eyyam sonucu atılmış, haksız yere, eyyam için Fenerbahçe'nin iki oyuncusu atılmış ama onu yazmayı unutmuş çünkü Türk spor medyasının tek ürünü var, kötü Fenerbahçe varsa yoksa onu satıyorlar.

Yazılarında Pepe için haksız faulu görmüşler ama pozisyon sonrası tüm Türkiye'nin gördüğü Şenol Güneş'in ağza alınmayacak küfürler ettiğini görememişler.

Tüm pozisyonlarda hakeme el kol küfür kıyamet girişen, istedikleri her pozisyonda onlara faul çalan, Fenerbahçe'nin kaptığı her pozisyonda faul uydurup oyunu durduran, Beşiktaş lehine her pozisyonda faul çalıp Fenerbahçe'nin yediği baskıda Beşiktaş'ın 12.adamı olan hakemi görmezden gelmişler. İyi bir hakemle Beşiktaş sahada 7 kişi kalamazdı.

Maçtan sonra bunları okudum, ben asla tarafsız olduklarını düşünmedim de bazı Fenerbahçeli taraftarlar ve kamuoyu Demirkol ve Meleke'nin tarafsız olduğunu, Serdar Ali Çelikler'in de Fenerbahçe'li olduğunu falan düşünüyor. Halbuki üçü de aynı, kötü Fenerbahçe satıyorlar derbi sonrası yazıları da sattıkları ürünün bir parçası.

Türk spor medyası tükenmiş, hiçbir şeyleri yok satabildikleri tek şey Fenerbahçe düşmanlığı ama taraftarlar giderek bilinçleniyor ve bir süre sonra bu çirkinliği rakip takım taraftarları da almayacak ve diğer bir çokları gibi kaybolup gidecekler.

Bir Fenerbahçeli olarak söylüyorum; tek satır gazete okumak, televizyon programı seyretmek, sosyal medyada bunlardan bahsetmek Fenerbahçe'ye ihanettir.

Maçınızı seyredin ve medyadan uzak durun çünkü Fenerbahçe düşmanlığı dışında hiçbir şey bulma şansınız yok, bu ülkede herkes biliyor ki en bilinçli, en bağlı, takımı için en çok para harcayan Fenerbahçe taraftarı, bu kötü medyayı ayakta tutan sizin nefretiniz, siz nefret edince rakipler de seviyor ve adamların amacına hizmet etmiş oluyorsunuz Uzak durun medyadan, nefret bile etmeyin, kızmayın, sosyal medyada nasıl taraflı olduklarını anlatmayın kısa sürede yok olacaklar çünkü siz nefret etmeyince rakip taraftarlar da sevmez çünkü diğerlerinin yönünü siz belirliyorsunuz, siz kimden nefret ederseniz onlar seviyor  kimi seviyorsanız onlar nefret ediyor, bir kaç ay medyanın adını ağzınıza almayın, tamamen uzak durun, gazete almayın yok olacaklarına eminim. 

Bu ülkede sadece Fenerbahçe'ye küfredip ünlü olan adamlar var yahu, sizin suçunuz çünkü Fenerbahçe nefretini en çok satın alan sizsiniz, o kadar etkilisiniz ki sizin nefretiniz bile onları şöhret yapıyor, oysa onlar yokmuş gibi davransanız daha doğmadan ölecekler.