'Kuzey Irak'tan geliyorum'

26 Eylül 2017 Salı  |  GÜNLÜK

Kuzey Irak'ta, bölgedeki dengeleri değiştirebilecek önemdeki bağımsızlık referandumu, Türkiye başta bazı ülkelerin gösterdiği tepkiye karşın sonunda yapıldı.

Milliyet Fotoğraf Editörü Bünyamin Aygün gergin referendumun öncesinde Erbil ve Kerkük'te köylere kadar giderek halkın nabzını tuttu ve izlenimlerini gazetesinde dört günlük yazı dizisinde paylaştı.

Aygün'ün yazı dizisi şu cümlelerle başlıyor:

"Dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, konumu ve sahip olduğu petrol rezervleriyle Ortadoğu coğrafyasının en önemli ülkelerinden Irak, yıllardır çözülemeyen Ortadoğu denkleminin önemli bir parçası... Denklemin yeni bilinmeyeni ise Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandum isteği. Sonucu belli, sonrası ise belirsiz, tek taraflı referandum. Türkiye ve Batılı ülkelerin baskılarına rağmen referandumdan vazgeçmeyen IKBY lideri Mesud Barzani'nin inadı bu denklemi iyice karmaşık bir hale soktu; ortaya yeni bilinmeyenler çıktı."

Kuzey Irak yazı dizisinde Türkmenlerin oluşturduğu silahlı grupları da ayrıntılı şekilde anlatan Aygün'ün Erbil ve Kerkük'te çektiği çarpıcı fotoğraflar için tıklayın.

Yazı dizisinin 1.bölümü 2.bölümü 3.bölümü 4.bölümü