Yandex Google'ı nasıl solladı

27 Eylül 2017 Çarşamba  |  GÜNLÜK

"Rus malı" internet devi Yandex,  20. yılını kutluyor. Arama motoru, Google'nın Rusya'daki en büyük rakibi ve epey farkla önde.. Peki Yandex'i kendi memleketinde bu kadar popüler yapan ve dünya devi Google'a nal toplatan faktörler neler?

Yandex sıradan bir şirket olmanın ötesinde, Rusyalıların ulusal gurur kaynağı. Giyim kuşamda Amerikan markalarını tercih edenler iş arama motoruna gelince "yerel"den şaşmıyor.

RBTH geçmişi Google'dan bile eskiye giden Yandex'in ülke içindeki popülaritesinin sebeplerini araştırdı.

1. Arama sorgularına farklı yaklaşım. Google sitenin popülaritesine odaklanırken Yandex'in algoritması kelimeler arasındaki mesafeyi de dikkate alıyor. Şirket bu yıl Korolev adını verdiği yapay sinir ağları esasına dayanan yeni bir algoritmayı tanıtmıştı.

2. Entegre medya hizmetleri. Google'ın da sunduğu ücretsiz mail, harita, müzik, video, fotoğraf depolama hizmetleri Yandex'de de mevcut. Hatta Yandex'ın bazı hizmetleri Google'daki muadillerinden daha iyi.

3. Yandex'in hizmetleri yalnızca internet ile sınırlı değil. Şirket mobil uygulama üzerinden çalışan bir taksi hizmetine de sahip. Hatta Yandex.Taxi uygulaması Rusya'da Uber'den daha popüler. Şirket aynı zamanda PayPal'a alternatif, Yandex.Money adında bir ödeme uygulaması sunuyor.

4. Yandex'in en kuvvetli yönlerinden biri son derece gelişkin hava tahmin hizmeti. Hava tahminlerinin isabetli olması ise Rusya gibi iklimle yatıp kalkan bir ülkede çok önemli. Yandex.Pogoda servisinin bir rüzgar haritası bile var. Şirket bir dönem bu hizmete son vermeyi düşünse de, balıkçılardan gelen istek üzerine bu kararı askıya aldı. Rus balıkçılar Yandex'in rüzgar haritasını balıkların göç rotalarını takip etmekte kullanıyor.

5. Yandex Rus dili dikkate alınarak tasarlanmış bir sistem. Sırf bu bile arama motorunu Rusya'da Google'ın üzerine çıkarmaya yetiyor. Üstelik Yandex CrazyFont tabir edilen, Latin harfleriyle Rusça kelime yazma alışkanlığına Google'dan çok daha iyi reaksiyon veriyor.

(Türk.Rus.Com)