'İthal gazeteci' istiyoruz!

29 Eylül 2017 Cuma  |  MENTOR

Doğruyu söyleme yetkinliğini kaybetmiş bir medya bir ülkenin başına gelebilecek en kötü şeydir.

İnsanların korkularını anlıyorum, ben de korkuyorum, korkmak çok insani bir duygudur ama bu kadar korkuyorsan gazeteci olmayacaksın, kaportacı ol, tapu müdürü ol ama gazeteci olma çünkü gazetecinin tek ve vazgeçilemez özelliği  şartlar ne olursa olsun gerçeği söylemek konusunda tereddüt yaşamamasıdır.

Bir medya düşünün o kadar yetersiz, o kadar korkak, o kadar farklı olmaktan uzak ki satabildiği tek ürün "Fenerbahçe düşmanlığı" onun dışında satacak hiç bir şeyleri yok.

Caner Erkin'in, Cenk Tosun'a yardım etmek için kalecilik görevini terk edecek kadar yüce gönüllü davranan Kameni'yi insanlığından utandıran, Kameni'nin iyi insan olmasından faydalanıp onu avlamaya çalışan ahlaki yetersizliğini sırf üzerinde Fenerbahçe forması olduğu için yazamadılar.

Her gün ahlak ve küfür  konusunda büyük nutuklar çeken QTM mensupları Şenol Güneş'in küfürlerini yüce bir  felesefi söylem sayıp sustular.

Bitmedi, bir kaç gün bekledim biri çıkar söyler diye bir tane gazeteci adını anamadı.

"En iyi Müslüman takım olarak Beşiktaş'ı görüyorum" söylemini kast ediyorum.

En aptal olanımız bile biliyor ki Fikret Orman yaşamını tamamen İslam'a adamış bir adam değil, önceliği de değil, böyle söylemesinin tek nedeni var; hükümete mesaj verip bundan sportif başarı konusunda avantaj sağlamak.

Sahada oynanması gereken futbolu siyaset kulislerine çekmeye çalışmak, kutsal dinimizi de kendi amaçları doğrultusunda kullanma arzusu değil mi bu? Bence öyle.

Bir tür politik müsabaka sonuçlarını etkileme teşebbüsü.

Peki nerede ahlak ve adalet bekçisi QTM, nerede FETÖ/PDY kumpasının arkasına saklanıp Fenerbahçe'ye ahlak ve dürüstlük dersi vermeye kalkanlar yoklar çünkü onlar doğru peşinde değil, her gün köşelerinde sayfalarca Fenerbahçe'ye küfür etsinler, saatlerce süren televizyon programlarında hakaret etsinler bütün sermayeleri bu.

Sonuç; futbolun içinde bulunduğu durumun bir numaralı sorumlusu medyanın "doğruyu söyleme yetkinliğini" kaybetmiş olmasıdır, doğruyu anlatan biri olmayınca da futbolun her gün daha çok kirlenmesi doğaldır.

Bu ülke futbolunun yabancı hakemden önce yabancı spor yazarına ve gazeteciye ihtiyacı var çünkü bu ülkede spor yazarı ve spor gazetecisi kötü demiyorum, yok!