Rus gelinler neden mutsuz?

30 Eylül 2017 Cumartesi  |  MG ÖZEL

Kestirmeden söylemek gerekirse, Rus gelinler mutsuz. Gerçi bu yargının bilimsel bir dayanağı yok ama malum, ateş olmayan yerden de duman çıkmaz...

İnternetteki turkey.ru, Türkiye'ye sık giden Rus genç kızların sohbet ettiği bir site. Sitedekiler Türkiye ile ilgili akla gelen gelmeyen ne varsa tartışıyor. Bir gün Antalya'daki çapkın bir animatörü kara listeye alıyor, başka bir gün laiklik tartışmalarına değiniyorlar. Son zamanlarda evlenerek Türkiye'ye yerleşen Rusların sayısı arttığı için oradaki yaşam odaklı tartışmalar da çoğalıyor.

İşte, bu yazışmaların ortaya koyduğu bir gerçek var: Rus gelinlerin bir bölümü Türkiye'de mutsuz. Hatta biraz ağır kaçacak ama Türkiye ile ilgili neredeyse her şeyden nefret edenlerin sayısı da hiç az değil. Sorun kısmen Rusların Türkiye ve Türklere bakış açısından kaynaklanıyor. Açıkça söylemese de çoğu Türklerin ikinci sınıf olduğunu düşünüyor.

Rusları Türkiye'de kelimenin tam anlamıyla sinir eden şeyler var.

Örneğin, yaşlıların elini öpmek çoğunun kabul etmek istemediği bir alışkanlık. Birbirlerine el öpmemek için ne numaralar bulduklarını anlatıyorlar.

Çat kapı misafirlik de Rus gelinlerin anlayamadığı bir davranış. Türklerin yolda gördüğü çocukları mıncık mıncık mıncıklamasına da çok kızıyorlar.

Çarşaflılardan hiç mi hiç hoşlanmıyorlar. Kendi aralarında Türkçe 'kapalı' deyimini kullanarak, "Filanca semtte çok kapalı var, sakın orada ev tutmayın," diye birbirlerini uyarıyorlar.

Dedikoduya girecek ama Rus gelinler Türk hemcinslerinden de hoşlanmıyor!

Peki, neden Türkiye'de yaşıyorlar?

Sitede geçen gün bu konu gündeme geldi ve birisi "Türkiye'de ne hoşunuza gidiyor? Neden orada yaşıyorsunuz?" diye sordu.

Farklı yanıtlar vardı ama çoğunluk, "Doğa ve iklim dışında hiçbir şey hoşuma gitmiyor. Türkiye'deki her şey beni deli ediyor" dedi.

Sorun biraz da Rusların Türkiye'de yaptıkları seçimle ilgili. Bir bölümü tatil köylerinde tanıştıkları kişilerle evleniyor; dolayısıyla, örneğin Moskovalı üniversite mezunu bir genç kızla Belekli bir ortaokul mezunu Türk garson birlikte olunca kültür farkı belirginleşiyor.

Eğer söz konusu Belekli gencin ailesi koyu dindarsa, Moskovalı gelin dindar Türkiye'de yaşıyor. Damadın ailesi kalabalıksa ömrü akraba gezmelerinde geçiyor; her şeye karışan kaynanalar cabası.

Bazıları da Müslüman olmaları için baskı yapılmasından şikâyetçi.

Aşağılayıcı anlamda kullanılan 'Nataşa' ifadesi ise istisnasız hepsini çıldırtıyor.

Gelinlerin genel tavrı, "Kariyerimi, ailemi, gül gibi ülkemi bırakıp sevdiğim için Türkiye'ye geldim," diye özetlenebilir. Eşlerinden yeterli destek alamayınca pişmanlık başlıyor. Bu koşullarda boşanan da var, Türk kocasını alıp Rusya'ya dönen de.

Aslında biraz çevre desteği, biraz hoşgörüyle çözülebilecek sorunlar.

Öyle ya, mutluluk önce insanın kendi içinde başlamıyor mu?

Gazeteci Cenk Başlamış'ın "Rusya'nın Sırları" kitabından alınmıştır.