Melih Aşık: Meslekte 50 yıl

11 Kasım 2017 Cumartesi  |  GÜNLÜK

İlkelerinden hiçbir zaman taviz vermeyen meslek büyüğümüz Melih Aşık meslekte 50. yılını doldurdu. Milliyet'teki "Açık Pencere" köşesi de 35 yılı tamamlayan Aşık uzun süre gazetecilik yapmanın en önemli koşulunun "okura saygı duymak" olduğunu söyledi. Aşık, 50. yıldönümüyle ilgili olarak şunları yazdı:

"Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri bu hafta dağıtıldı. Bu ödül Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 70 yaşından gün alan ve meslekte 50 yılını tamamlayan gazetecilere veriliyor. Bu yıl ödüle layık görülen 10 gazeteciden biri de biz olduk...

1966 yılında TRT Haber Merkezi'nde başlayan gazetecilik yolculuğunun 50 yılı aşması elbette en başta siz okurlarımızın desteği ve ilgisiyle mümkün oldu.

Nedir gazetecilikten anladığın, diye sorarsanız... Yalanların egemenliğini bitirmek... Halka doğru bilgi vermek... Halkın ve ülkenin çıkarlarını savunmak... Gencine yaşlısına yaşama sevinci aşılamak... Gençlere doğru yolu göstermek... Bunlardır...

Gazeteciliğimiz 50 yılı doldururken bu sütun da 35 yaşına bastı... Nedir gazete yazarlığında uzun yaşamanın sırrı? Ne siyasi iktidara, ne parasal iktidara... Her şeyden önce okura saygılı olmaktır... Gazeteciyi ve yazarı okurun desteği yaşatır... Okur desteği ne kadar büyükse gazetecinin harcanması o kadar zorlaşır... Okurun desteği de ona doğruları sunmakla kazanılır. Mesleğin önüne kişisel çıkarları koyan adamı okur sevmez... Gazeteciliği para veya şöhret için yapanların nefesi yarı yolda tükenir. Gazetecilik zor meslektir. Keyfi ve tesellisi de zorluğundadır. Daha nice yıllarda siz değerli okurlarla birlikte olmak umuduyla..."

Melih ağabeye gazetecilikte daha uzun yıllar diliyoruz...