Bu nasıl haber yazmak Milliyet?

14 Kasım 2017 Salı  |  KÖTÜ

Türk basınında kalite o kadar düştü ki, en temel gazetecilik kuralları göz göre göre çiğneniyor, hiçbir standarta uymayan haberler kolayca gazetelerin sayfalarında yer bulabiliyor.

Örnek mi?

O kadar çok ki!

Milliyet'in spor sayfasında bunlardan birine rastladık.

Başlayalım birlikte okumaya:

Fenerbahçe'nin Fransız yıldızı Mathieu Valbuena'ya uyarı geldi. (Kim uyardı belli değil)

Sarı-lacivertli ekibin puan kaybettiği maçlardan sonra bile taraftarlardan büyük destek gören Fransız oyuncuya olan bu ilgi takımı uzun süredir rahatsız ediyordu. (Kim söylüyor?)

Sahada takım olarak mücadele edildiğini düşünen futbolcular, kötü sonuçların ardından sadece Valbuena'nın arkasında durulmasına ve yıldız oyuncunun buna karşılık vermesine tepkiliydi. (Kaynak?)

Bu durum net şekilde Valbuena'ya iletildi. (Kim, nasıl iletti?)

Puan kaybedilen maçlarda tepki gören takım soyunma odasına giderken, Fransız futbolcunun tek başına tribünlerin yolunu tutmasının doğru olmadığı ifade edildi. Bu durumun takım bütünlüğünü bozduğu vurgulandı. (Kim ifade ediyor, kim vurguluyor?)

Sarı-lacivertli futbolcular sezon başından bu yana birçok sorun yaşıyor. Takımın geç kurulması, bireysel hatalar, sakatlıklar ve sistemin bir türlü oturmaması sebebiyle istenen sonuçlar elde edilemedi. Bir de bu kötü sonuçların ardından sadece tek futbolcunun tribünlerden destek görmesi, tüm takımın moralini bozup takım kimliğini de olumsuz etkiliyor. (Bu kimin görüşü? Oyuncuların mı, yönetimin mi, yoksa muhabirin mi?)

Haberin, okuyanın zihninde yeni soruları doğurması değil, sorulara berrak yanıtlar vermesi gerekir.

Eğer haberin kaynağı futbolcularsa "Adının açıklanmasını istemeyen bazı oyuncular", yönetimse "Kulüp yönetiminden kaynaklar" denilebilir, hiç olmazsa ayakları biraz daha yere basan bir haber yazılabilirdi.

Bir zamanlar spor basınının öncüsü olan Milliyet'e bu kadar kötü yazılmış bir haberin girebilmesi tek kelime ile ayıp!..