Rusya'da 'tatlı hayat' bitti

20 Kasım 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Ticarette yüzde 30-40'lık kar marjlarına dudak bükülen yıllar... Haftada birkaç gün dışarıda, restoranda yemek yemenin "olağan" sayıldığı zamanlar... Giysilerin İtalyan, Fransız "marka"larından seçildiği dönemler... Yılda "sadece bir kez" yurtdışında tatil yapmanın "ayıp" sayıldığı bolluk devrileri... Birkaç senede bir pahalı arabalarını yenilemeyenlere "tuhaf gözle" bakılan "dolce vita" zamanları...

Rusya'da bunların hepsi, orta sınıfın büyük çoğunluğu için artık mazide kaldı.

2014'ten beri süren ekonomik kriz, tüketim toplumunun omurgası olan bu kesimin gelirlerini eritirken, mecburen değişen tüketim alışkanlıklarının artık "norm" haline gelmeye başladığı bildiriliyor. 

"Rusya'da orta gelir grubuna mensup kişiler, gelirlerindeki artışa karşın, tüketimlerini ekonomik kriz öncesi seviyeye yükseltmeyi planlamıyor." 

Sberbank CIB'in araştırmasından bu sonuç çıktı. 
Sberbak CIB tarafından her üç ayda bir yapılan ve orta sınıfın nabzının tutulduğu "İvanov endeksi" araştırmasının sonuçları açıklandı. 

RBC'nın aktardığı araştırma sonuçlarına göre, Rusya'da bu senenin ilk dokuz ayında orta sınıf mensuplarının yüzde 27'si maaşlarında artış olduğunu söyledi. Geçen senenin aynı döneminde bu oran yüzde 25 idi.

Anket katılımcılarının çoğu, tüketimlerini 2013 seviyesine çıkarmayı düşünmediklerini söyledi.

Ankete göre "orta sınıf" olarak tabir edilen kesim, ek gelirlerinin çoğunu gıdaya, kıyafete ve ev eşyalarına harcama eğiliminde.

(TürkRus.Com)

Fotoğraf: Rusya'da "sredny klas" (orta sınıf) için sembolik mezar taşına çiçek koyanlar.