Soçi'de 'kader' zirvesi

21 Kasım 2017 Salı  |  GÜNLÜK

22 Kasım'da (yarın) Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla Suriye konulu üçlü zirve yapılacak.

Konuyla ilgili Medya Günlüğü'ne konuşan Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi üyesi senatör İgor Morozov, Suriye sorunun siyasi çözümü bakımından Soçi görüşmesinin önemli rol oynayacağını kaydetti. Rus senatör, "Batı'dan farklı olarak Rusya, Türkiye ve İran liderleri bir yılda önemli bir platform oluşturdu. Astana sürecinden bahsediyorum. Özellikle her üç ülkenin fevkalade çalışmaları sayesinde çatışan taraflar masaya oturdu. Şimdi Soçi zirvesinde Suriye'nin siyasi çözümü ile ilgili liderler konuyu görüşecek. Böylece somut çalışmalarla ve üzerlerine aldıkları sorumluluklarıyla her üç ülke lideri çözüme yönelik çabalarını güçlendiriyor."

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma eski milletvekili, ünlü Rus siyasi uzmanı Sergey Markov, "Bana göre, 22 Kasım tarihinde yapılacak görüşmede Suriye'nin kaderi çözülebilir. Her üç lider, bölgede askeri harekatın ardından Suriye'nin geleceğini nasıl olacağını ve istikrar ve barışın sağlanması için neler yapılmalı konusunda görüşmeler yapacak. Suriye'de siyasi çözüm ve bununla ilgili detaylar masaya yatırılacak"dedi.

Markov, "Şu anda bu üç ülke Suriye'nin kaderi konusunda ciddi adımlar atıyor. Amerika Başkanı Donald Trump'tan ses bile yok. ABD istihbaratının bölgede teröristlerle yardım ettiğini de unutmayalım.  Bu koşullarda Rusya, Türkiye ve İran bölgede attığı somut adımları dünya takdir ediyor. Her üç ülke Suriye'nin geleceği konusunda üzerlerine ciddi sorumluluklar alıyor" değerlendirmesinde bulundu

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) Başkan Danışmanı ve Ortadoğu uzmanı Yelena Suponina da şunları söyledi:

"Öncelikle Rusya ve Türkiye'nin işbirliği Suriye'de gerginliğin azaltılmasını sağladı. Soçi görüşmesi ve bu gibi olumlu gelişmeler Astana sürecinin meyveleri. Artık bölgede siyasi çözümü ele almak zamanı geldi. Bunu her üç ülke de onaylıyor. Soçi görüşmesi Suriye'de siyasi konuların ele alınması ile ilgili üçlü format bağlamında bir süreci başlatıyor."

Fuad Seferov, Moskova