'Erdoğan Esad'la görüşebilir'

23 Kasım 2017 Perşembe  |  GÜNLÜK

Soçi'deki üçlü Suriye zirvesinin perde arkasına dair kulisler, bilgiler ve yorumlar Rusya medyasına yansımaya başladı. Kommersant gazetesi, başlangıçta "Yalta Konferansı benzeri" bir görünüm veren zirvenin, Erdoğan'ın Kürt grupların katılımı konusunda ikna edilememesi yüzünden "Soçi Konferansı" olarak kaldığı vurgulandı.  

Kommersant'ın Kremlin'e yakınlığı ile bilinen muhabiri Andrey Kolesnikov, "Türk Cumhurbaşkanının hedefinin Suriye devlet başkanı ile görüşerek Türk birliklerinin sınıra komşu Suriye topraklarında kalması konusunda anlaşmak olduğuna dair düşünceler olduğunu" iddia etti. Kolesnikov devamında, "Eğer bu olursa,  (konferansa katılacak) Kürtler Erdoğan'ın itiraz etmeyecekleri arasından seçilecek" diye yazdı. 

Kolesnkiov'a göre, Putin'in konuşması sırasında ABD'nin adının hiç geçmemesi, sadece Rusya, Türkiye ve İran'a vurgu yapması üzerine, "Suriye'de barışı sağlayan üç taraf olarak Yalta Konferansı bezeri bir zirve" havası yansıdı.  Liderlerin aslında son derece gergin olduklarını vurgulayan muhabir, Kürt grupların Suriye konferansa katılımı konusunun gündemdeki önemine işaret etti. Rus tarafının "geniş katılım" vurgusuyla buna zemin açtığı belirtildi.  Bu konferansın muhtemelen 2 Aralık'ta yapılacağı bilgisi de Kommersant'ta yer aldı. Putin gazetecilere "Tüm tarafların katılımın olacağını" söyledi ve "Suriye'nin kaderini mevcut Suriye yönetimi ve muhalefet belirlemeli" dedi.

Kommersant muhabiri, gazeteciler yapılan kısa açıklama sırasında Erdoğan'ın sözlerinin "herşeyi yerli yerine oturttuğunu" yazdı. Erdoğan'ın açık ve net bir dille  YPG'yi kast ederek "Bir terör örgütüyle aynı çatı altında olmamızı, bizden kimse beklememelidir." dediği aktarıldı. Muhabir bu sözleri şöyle yorumladı:  

"Böylece her şey bitti. Böylece her şey yıkıldı. Soçi'de bir Yalta Konferansı olmadığı anlaşıldı. Yolunda gitmeyen neydi? Her şey. Onu (Erdoğan) ikna etmek mümkün olmadı. Onları da. Suriye Kürtlerini değil. Sayın Putin'i tabii ki. Bu şimdilik bir çıkmaz. Daha beter çıkmaz mümkün değil.

Bu arada bunun ilk bakışta böyle olduğu şeklinde görüş var ama deniyor ki: Ayrıca Türk Cumhurbaşkanının hedefi, Suriye devlet başkanı ile görüşerek Türk birliklerinin sınıra komşu Suriye topraklarında kalması konusunda anlaşmak. Eğer bu olursa,  (konferansa katılacak) Kürtler Erdoğan'ın itiraz etmeyecekleri arasından seçilecek."  

(TürkRus.Com)