Fenerbahçe'nin Ülker'e kattığı değer

24 Kasım 2017 Cuma  |  MENTOR

Bu para hikayesine benim fazla kafam basmıyor sanırım, oysa en iyiyim diyeni cebimden çıkarırım diyordum ama ilginç, matematiği inkar eden para hesapları var.

Mesela Beşiktaşlı dostlar Şampiyonlar Ligi'nde gruplardan çıkıp 6 milyon avro aldığı için pek seviniyor ama sponsorlar yıllardır Fenerbahçe basketbol takımına yılda 25-30 milyon avro veriyor onu beğenmiyorlar. 

Efendim onlar Fenerbahçeli imiş, iyi ya Rahmi Koç da size yılda 30 milyon avro versin, niye vermiyor?

Tuncay Özilhan Efes'le Beşiktaş basketbolu niye birleştirmiyor?

Şarık Tara 200 milyon dolar harcayıp Galatasaray'a neden bir spor salonu yapmıyor?

Ben size söyleyeyim; çünkü Türkiye'de hiçbir takımın ticari olarak yarattığı değer Fenerbahçe ile karşılaştırılamaz. 

Sizin sadece Şampiyonlar Ligi'ne gittiğinizde sahip olduğunuz değere Fenerbahçe her gün sahip, o yüzden 6 milyon avro 30 milyon avrodan büyüktür tavırlarını bıraksanız iyi olur.

Gelin size bir hikaye anlatayım da Fenerbahçe basketbola para akarken bazılarının neden 500 bin avroya takım kurduğunu anlaşılsın...

Bildiğiniz gibi Ülker muhafazakar bir markaydı ve sadece bir kesim bu markayı kullanır, diğerleri ise Eti'yi tercih ederdi ve bu durum adeta bir kan davasına dönmüştü, insanlar Ülker almaz, tezgahta Ülker varsa o markete girmezlerdi bile. Aradan zaman geçti ve şartlar değişti, şimdi Ülker tüm ülkenin markası artık sadece muhafazakarlar değil herkes kullanıyor. Bunu başaran Fenerbahçe'dir ve bunun dünyada örneği yoktur.

Fenerbahçe'ye sponsor olmanın katma değeri çok yüksektir bu nedenle Ülker ve Doğuş gibi markalar Fenerbahçe'ye 200 milyon dolar verip salon yapar, yılda 20-25 milyon avro verip sponsor olurken başkaları acaba en ucuz basketbolcu nerede, ayda 20 bin dolar versek gelir mi diye aramak zorunda kalır.

Bir söz de Ülker'e; gerek 3 Temmuz dönemindeki destekleri gerekse gerekse basketbol konusundaki fedakarlıklarını bu satırlarda her fırsatta büyük bir minnetle andım ama şunu da söylemek isterim, Fenerbahçe bunun altında kalmadı Ülker'e kattığı ve yukarıda anlatılan değer parayla ölçülemez.

Bunu niye yazdım?

Çünkü Ataşehir'deki arazi için Başkan'ın söylediği rakamlar hiç hoşuma gitmedi, orada 30 dönümden fazla tek parça arazi var. Galatasaray ve Beşiktaş'a yapılanlardan, Kenan Evren Lisesi'ne  el konulduktan sonra o araziye imar verilmemesi çok ayıp olur, üstelik fiyatların roketlediği Finans Merkezine de yakın, oradan Fenerbahçe'nin kasasına minimum 300 milyon avro girmesi gerekir.

Ülker mi yapar veya başkası bilmiyorum, kimin yapacağına dair net bilgi yok sadece dedikodu ama oradan Fenerbahçe'nin kasasına en az 300 milyon avro girmezse  birilerinin Fenerbahçe rantı kovaladığı hissine kapılmamız mümkün.

Klasik sözdür; ayinesi iştir kişinin sözüne bakılmaz madem paranız çok şöyle 50 milyon avroluk bir basketbol takımı kurun, kendinize bir salon yapın, devlet kapısı beklemeden stat yapın, TFF Başkanı'na borcunuzu, verginizi ödeyin görelim.

Konuşarak zengin olunsa dünyanın en zenginleri sıralamasında spikerler ilk sırada olurdu...