'Rus Yarbay Polonya'da gömülsün'

27 Kasım 2017 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Ardahan'da nisan ayında bir inşaat alanında tabutu bulunan Rus Yarbay Karl Karloviç Rjepetski'nin akrabası Maksim Redin, cesedin müzede kalmaması gerektiğini belirterek, "Artık toprağa verilsin" dedi.

Redin, "Yarbay Rjepetski Polonya asıllıydı. O dönem Polonya Rusya'ya bağlıydı. Rjepetski Varşova Askeri Okulu'nu bitirmiş,  Sibirya ve Orta Asya'da görev yapmış. Ölümünden 2 yıl önce, 1892 yılında Ardahan'a tayini çıktı. Ardahan'da 1. Kafkas Kolordosu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı'nda görev yaptı. Ben Yarbay Karl Rjepetski'nin kendi vatanı olan Polonya'da toprağa verilmesi gerektiğine inanıyorum. Türk yetkililerden süreci hızlandırmasını rica ediyorum"dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Geçtiğimiz dönemde Cumhurbaşkanımızın Polonya ziyaretinde de bu konu gündeme geldi. Buradaki yatan kişinin bir Rus komutanı ama Polonya asıllı birisi olduğunu biliyoruz. Polonya'daki aile fertlerinin kimler olduğunu biliyoruz. Bu anlamda bir iade sürecinin yazışmalarını başlattık" demişti.

Rus kaynaklarına göre, Yarbay Rjepetski, Polonya kökenli soylu bir ailenin çocuğu olarak Estonya'nın başkenti Tallinn'de doğdu. O dönem Estonya Rusya'ya ait idi. Ailesi ise Ukrayna'nın batısındaki Volinski bölgesinden. Varşova piyade askeri okulda eğitim aldı. Ölümünden sonra eşi ve 2 kızının Tiflis, Grodno ve 1904 yılında Moskova'da yaşadığı iddia ediliyor.

Fuad Seferov, Moskova